• rozwiń

Koniec groszowych spółek?

Koniec groszowych spółek?
Foto: TVN24 Foto: Nie będzie akcji tańszych niż 1 zł?

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych zamierza zająć się tzw. spółkami groszowymi, czyli tymi, których akcje kosztują mniej niż 1 zł. Zdaniem prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego obrót takimi akcjami jest niekorzystny dla giełdy i rzetelną wycenę spółek stawia pod znakiem zapytania.

W poniedziałek warszawski parkiet poinformował o działaniach, jakie podejmie wobec emitentów niskowartościowych papierów. Jak wynika z komunikatu, spółki z najniższymi cenami mogą spodziewać się przede wszystkim przeniesienia z notowań w systemie ciągłym do notowań w systemie jednolitym, gdzie fixing ustala się na stołecznej giełdzie dwa razy dziennie.

Sobolewski: Prawo to nie wszystko
Ponadto, jeśli okaże się, że do obniżenia walorów doszło w wyniku celowych działań (np. splitów, czyli planowanych podziałów akcji o większej wartości), notowania

Niekiedy coś, co jest zgodne z prawem, ale nie odpowiada potrzebom obrotu, nie leży w interesie rynku i kreuje zagrożenia. Tę przestrzeń często organizują zasady ładu korporacyjnego

Sobol

poszczególnych spółek będą mogły być zawieszone. Z kolei ci, którzy dopiero planują przeprowadzenie splitu lub chcą wyemitować papiery o niższej niż 1 zł cenie, powinni się jeszcze zastanowić - GPW ostrzegła, że będzie mogła odmówić dopuszczenia takich akcji do obrotu. Bo choć prawo nie zabrania obniżania wartości akcji nawet do 1 grosza za jedną, Ludwik Sobolewski tłumaczy, że czasem prawo to nie wszystko. - Niekiedy coś, co jest zgodne z prawem, ale nie odpowiada potrzebom obrotu, nie leży w interesie rynku i kreuje zagrożenia. Tę przestrzeń często organizują zasady ładu korporacyjnego - wyjaśnia.

Skok o 1 grosz, czyli o 100 proc.
Parkiet zapowiada również, że do połowy roku ma powstać segment klasyfikacyjny, do którego przeniesione zostaną spółki groszowe. Mają tam trafić nie tylko spółki z tanimi akcjami, ale także inne, których walory mogą być uznane za wyższe ryzyko inwestycyjne. Chodzi o poziom przestrzegania dobrych praktyk, niską kapitalizację, niską płynność obrotu oraz otwarte lub toczące się postępowanie upadłościowe bądź likwidacyjne - pisze "Parkiet".

0,04 PLN - FON
0,08 PLN - PC GUARD
0,10 PLN - MEWA
0,14 PLN - ELKOP

najtansi

O co tyle krzyku? Zdaniem analityków, jeśli cena akcji zbliża się do najniższej wartości nominalnej, czyli 1 grosza, dochodzi do niepokojących zjawisk. Np. w przypadku najtańszych na giełdzie akcji FON, które w poniedziałek o 16.30 kosztowały 4 grosze, zmiana o minimalną wartość nominalną zmienia kurs akcji o 25 proc. Może dojść do paradoksalnej sytuacji, gdzie minimalna - jednogroszowa - zmiana, może zaowocować 100-procentową zmianą kursu akcji. "Przypadki tego rodzaju rodzą zagrożenie dla prawidłowości i wiarygodności wyceny spółki notowanej na giełdzie" - czytamy w oświadczeniu GPW. Stołeczny parkiet uznał, że takie akcje wiążą się z podwyższonym ryzykiem inwestycyjnym i chce niebezpieczeństwo zredukować.

prm//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane