• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Koniec dwugłowego kierownictwa w EADS

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy postanowili usprawnić zarządzanie zachodnioeuropejskim koncernem aerokosmicznym EADS.

Podczas specjalnego spotkania w siedzibie Airbusa w Tuluzie przywódcy Niemiec i Francji zdecydowali, że koncernem EADS będzie na zmianę kierował Niemiec i Francuz.

EADS jest właścicielem całości udziałów konsorcjum Airbus. Do tej pory najwyższe stanowiska menedżerskie w EADS miały podwójną obsadę, co m.in. doprowadziło firmę do kryzysu.

Dotychczasowe dwuosobowe kierownictwo zostało zastąpione jednoosobowym. Niemiec Thomas Enders przejmie kierownictwo Airbusa, a szefem EADS zostanie Francuz Louis Gallois.

- Nasza współpraca jest doświadczona w kryzysach - powiedział Enders, dodając, że cieszy się na współpracę z Gallois.

Sarkozy i Merkel rozmawiali o poprawie zarządzania koncernem, w którym Niemcy i Francja mają większość udziałów. Długotrwałe problemy w EADS kładły się cieniem także na stosunkach dwustronnych między Paryżem i Berlinem.

- EADS i Airbus powinny być zarządzane jak firmy, a nie jak organizacje międzynarodowe - ocenił francuski prezydent, nazywając porozumienie "ważnym dniem dla firmy". Ze swej strony Merkel zaznaczyła, że "Niemcy są bardzo zadowolone" z porozumienia.

Przyczyną obecnych kłopotów finansowych Airbusa jest opóźnienie seryjnej produkcji największego samolotu pasażerskiego świata Airbus A380, co spowodowało już utratę 5 mld euro przyszłych zysków.

EADS zamierza zlikwidować około 10 tysięcy miejsc pracy w Airbusie oraz sprzedać jego niektóre zakłady produkcyjne.

mag

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane