• rozwiń
  • WIG20 2146.73 -1.15%
  • WIG30 2439.11 -1.05%
  • WIG 56830.04 -1.14%
  • sWIG80 11589.09 -0.58%
  • mWIG40 3718.52 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:22

Dostosuj

Kongres pomoże pożeraczom ropy

Kongres pomoże pożeraczom ropy
Foto: Archiwum TVN24 Foto: "Trójka z Drtroit" przekonała Kongres i administracje Białego domu

Liderzy z Kongresu i Biały Dom są już blisko porozumienia, dzięki któremu koncerny samochodowe z Detroit: GM, Ford i Chrysler otrzymają 15 mld dolarów bezpośredniej pomocy. Plan już jest wypracowany i powinien zostać podpisany jeszcze w tym tygodniu.

Waszyngtońska administracja chce przeznaczyć na ratowanie koncernów samochodowych 15 mld dolarów. Chris Dodd, szef senackiej Komisji Bankowej, stwierdził w niedzielę, że to wystarczy na pomoc w krótkim terminie.

Biały Dom i Kongres negocjują teraz powiększenie tej sumy. Pierwotnie kongresmeni mówili o 25 mld dolarów. A łączne potrzeby zgłoszone przez szefów koncerny sięgnęły 34 mld dolarów.

Chevrolet na ołtarzu

Kilka tysięcy ludzi modliło się równolegle z obradami Kongresu w kościele w Detroit o ratunek dla bankrutującego przemysłu samochodowego, który zabiega w Kongresie o wielomiliardową pożyczkę na dalszą działalność. W razie upadłości trzech koncernów - General Motors, Forda i Chryslera - kilka milionów ludzi może znaleźć się bez pracy. Krytyczna sytuacja "wielkiej trójki" z Detroit symbolizuje recesję, w jakiej pogrąża się Ameryka.

W świątyni Kościoła zielonoświątkowców Greater Grace Temple w niedzielę ustawiono na ołtarzu trzy auta terenowe: Chevroleta Tahoe, Forda Escape i Chryslera Aspen, wszystkie z napędem częściowo elektrycznym (hybrydy). W zeszłym tygodniu także katolicki arcybiskup Detroit, Adam Maida, wraz z innymi przywódcami religijnymi w mieście zaapelował do Kongresu o przyznanie koncernom samochodowym wspomnianej pożyczki.

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane