• rozwiń

Kongres nakłada kaganiec na banki

Kongres nakłada kaganiec na banki
Foto: TVN24 Foto: Kongres postanowił, że banki nie poniosą aż tak dużych kosztów reformy, jak w pierwotnym projekcie

Amerykański sektor bankowy odetchnął z ulgą. Projekt reformy systemu finansowego, co do jakiego porozumieli się Kongresmeni, nie zawiera tak ostrych obwarowań, jak obawiało się wielu przedstawicieli banków z Wall Street.

Przywódcy Senatu i Izby Reprezentantów USA uzgodnili w piątek wspólną wersję ustawy o reformie systemu finansowego. Zaostrza ona regulacje banków, aby zapobiec powtórzeniu się kryzysu finansowego z jesieni 2008 roku, który wpędził cały świat w recesję. To najgłębsza reforma systemu finansowego w USA od czasu Wielkiego Kryzysu.

W przyszłym tygodniu obie izby Kongresu będą głosować nad ustawą i kiedy zostanie uchwalona - co wobec demokratycznej większości jest raczej formalnością - prezydent Barack Obama podpisze ją przed następnym weekendem, kiedy Ameryka obchodzi Święto Niepodległości 4 lipca.

Czego bank już nie będzie mógł

Ustawa przewiduje utworzenie nowej agencji, Biura ds. Finansowej Ochrony Konsumentów, chroniącej klientów banków przed ich nadużyciami. Będzie ona działać w budynku Rezerwy Federalnej, kierowana przez niezależnego szefa dysponującego niezależnym budżetem.

Rząd otrzyma nowe uprawnienia do przejmowania i zamykania wielkich bankrutujących prywatnych instytucji finansowych.

Reforma podnosi wymogi kapitałowe wobec największych banków i nakłada limity na to, jak banki inwestują swój własny kapitał i ile pieniędzy lokują w funduszach hedżingowych i private equity. Te limity inwestycyjne zostaną ograniczone do 3 proc. wartości aktywów.

Banki nie będą mogły same prowadzić handlu niektórymi derywatami. Będzie to możliwe tylko w osobnych spółkach w osobnych spółkach.

Obama zadowolony

- Wzrost gospodarczy i zamożność Ameryki zależą od silnego sektora finansowego. Będę nadal robił wszystko, co w mojej mocy by wspierać dynamiczny sektor prywatny. Wszyscy widzieliśmy co się dzieje kiedy nadzór finansowy jest niewystarczający, a transakcjom na Wall Street brakuje przejrzystości. Reformy, które teraz przechodzą przez Kongres przywracają Wall Street wiarygodność, i pozwolą zapobiec kolejnemu kryzysowi - powiedział prezydent USA Barack Obama.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane