• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kongres daje 150 mld dolarów na Plan Busha

Kongres daje 150 mld dolarów na Plan Busha
Foto: TVN24 Foto: Kongres zgodził się na propozycję prezydenta

Administracja prezydenta Georgea W.Busha wstępnie porozumiała się z Kongresem w sprawie sposobów pobudzenia amerykańskiej gospodarki. Kluczowym elementem pakietu są ulgi i rabaty podatkowe dla biznesu i obywateli.

Plan zakłada, że mniej zamożni obywatele USA, czyli tacy, którzy zarabiają mniej niż 75 tys. USD rocznie, dostaną jednorazowo czeki na 600 dolarów, a pary małżeńskie po 1.200 dolarów.

Najmniej zarabiający obywatele, którzy w ogóle nie płacą podatków, otrzymają rabaty w wysokości 300 dolarów. Dodatkowo małżeństwa z dziećmi mają dostać także po 300 dolarów na każde dziecko. Rabaty mają zachęcić Amerykanów do zakupów. Ich koszt dla budżetu sięgną około 100 miliardów dolarów. To 2/3 całego pakietu stymulacyjnego.

Reszta - 50 mld dolarów - ma pójść na jednorazowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw. Tego typu ulgi zwykle zachęcają do inwestycji.

Porozumienie w Kongresie
Porozumienie jest wynikiem kompromisu. Biały Dom proponował początkowo rabaty w wysokości 800 dolarów, ale był przeciwny pomocy dla osób najbiedniejszych, które w ogóle nie płacą podatków. Tych jest w USA około 30 milionów. Administracja Busha ostatecznie zgodziła się na tę propozycję, ale także Natomiast posiadający większość w Kongresie Demokraci ustąpili, rezygnując z pierwotnej propozycji zwiększenia świadczeń socjalnych dla biednych i bezrobotnych.

Biały Dom nie chciał w czwartek oficjalnie potwierdzić podanych przez media szczegółów. Rzeczniczka prezydenta Dana Perino powiedziała jednak, że porozumienie zostało osiągnięte.

Oczekuje się, że minie kilka tygodni, zanim Kongres uchwali odpowiednią ustawę, i dalsze kilka tygodni, zanim czeki zostaną wysłane do podatników.

Pakiet stymulacyjny ma odsunąć groźbę recesji. We wtorek Fed w nadzwyczajnym trybie obniżył stopę procentową, aby zachęcić do zaciągania kredytów.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane