• rozwiń

Koncern hutniczy wygrał z ZUS

Koncern hutniczy wygrał z ZUS
Foto: TVN24 Foto: ZUS musi oddać składki płacone przez Arcelor Mittal Poland

Arcelor Mittal Poland nie musiał płacić składek od karty hutnika - orzekł katowicki sąd. Teraz koncern może odzyskać nadpłacone pieniądze lub przekazać je na poczet przyszłych składek ZUS. Wyrok jest precedensowy - odszkodowań mogą zażądać też inne firmy - twierdzi "Puls Biznesu".

Dzięki karcie hutnika, tysiące pracowników otrzymują dodatkowe świadczenia, m.in. z okazji Dnia Hutnika, który obchodzony jest 4 maja. Dotychczas pracodawcy musieli naliczać od tych świadczeń składki na ubezpieczenie społeczne. Po wyroku korzystnym dla koncernu Mittal, ZUS może stracić spore pieniądze. Sąd orzekł, że „wynagrodzenie roczne wypłacane z tytułu Karty Hutnika nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne”.

ZUS musi oddać olbrzymie kwoty

Żeby odzyskać olbrzymią nadpłatę, koncern musi teraz złożyć korekty deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów z tych okresów, w których opłacał składki. Chodzi o okres ostatnich pięciu lat. W grę wchodzą duże kwoty, bo sprawa dotyczy 15 tys. pracowników. - Może chodzić o 65 mln zł dla pracodawcy i 56 mln zł dla pracowników – szacuje Jacek Zub, szef OPZZ w katowickim oddziale koncernu. Na realizację płatności ZUS ma czas do połowy roku.

Zła wiadomość dla emerytów

Zapłacą też emeryci, którzy odeszli ze spółki w ostatnich pięciu latach. Ich świadczenia naliczono z "oskładkowaną kartą hutnika". Teraz ZUS musi je przeszacować.

Korekta składek emerytalnych dotyczy też tych, którzy jeszcze w koncernie pracują. Zmienić trzeba będzie sumy zarówno na ich indywidualnych kontach ubezpieczeniowych w ZUS, jak i w OFE.

Firmy liczą i sprawdzają

Sprawą zainteresowały się inne firmy. - To najlepsza informacja w czasach kryzysu. Już biorę się do pracy, by sprawdzić, czy możemy skorzystać z tych rozwiązań - cieszy się właściciel kilku zakładów hutniczych, Przemysław Sztuczkowski.

Zainteresowania wyrokiem nie kryje też giełdowy KGHM. Jak zapowiada, sprawą zajmą się teraz prawnicy. Jeśli tylko będzie taka możliwość, KGHM zapowiada, że również wyegzekwuje pieniądze z ZUS.

mon/el

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane