• rozwiń

Koncern BP nadal będzie płacił odszkodowania

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Amerykański sąd apelacyjny nie przychylił się do odwołania koncernu, który wnioskował o zmniejszenie kosztów odszkodowania. Szacuje się, że BP wyda na rekompensaty, dla poszkodowanych w wyniku wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej, prawie 10 mld dolarów.

Do eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej doszło w kwietniu 2010 roku. Zginęło wówczas 11 osób, a do oceanu dostało się około cztery miliony baryłek ropy naftowej. Wyciek spowodował ogromne zanieczyszczenie środowiska przez co przemysł turystyczny i rybny poniósł miliardowe straty. W niektórych rejonach Zatoki całkowicie zakazano połowów ryb.

Odszkodowania bez zmian

W 2012 roku ustalono, że BP będzie płacił odszkodowania poszkodowanym firmom, które zajmowały się m.in. połowem ryb.

Koncern odwołał się od tej decyzji, bo jego zdaniem o finansową rekompensatę ubiega się zbyt dużo firm, a wypłacane sumy są zbyt wysokie. Dodatkowo brytyjski gigant naftowy przekonuje, że ogromne odszkodowania wypłacane są firmom, które wcale nie ucierpiały.

Jednak federalny sąd apelacyjny nie uwzględnił odwołania koncernu i utrzymał pierwotne warunki rozliczenia z 2012 roku. Oznacza to, że BP nadal będzie wypłacał odszkodowania w niezmienionej formie.

42 mld dolarów

Początkowo przewidywano, że finansowa rekompensata będzie kosztowała brytyjski koncern około 7,8 mld dolarów, ale w zeszłym roku kwota ta wzrosła do 9,6 mld dolarów.

Według szacunków eksplozja platformy wiertniczej i wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej kosztowały już koncern ponad 42 mld dolarów, wliczając w to nałożone kary i cywilne odszkodowania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane