• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Komu szkodzi darmowy internet?

Komu szkodzi darmowy internet?
Foto: sxc.hu Foto: Internet za darmo wcale nie taki dobry?

Internet za darmo pojawia się w kolejnych gminach. Według samorządowców ma to pomóc w walce z cyfrowym wykluczeniem. Jednak operatorzy, którzy za swoje usługi biorą pieniądze, się skarżą: to narusza zasady wolnej konkurencji i sprawi, że nie będą inwestować w infrastrukturę w miejscowościach z darmową siecią - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Stolicą polskich hot-spotów jest Tarnów. Miasto jest w 40 proc. pokryte darmowym bezprzewodowym internetem. Ale darmowa sieć rozwija się też w innych większych i mniejszych miejscowościach. Wszystko za sprawą ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która zezwala gminom na dostarczanie internetu za darmo lub po preferencyjnych stawkach.

Jak tłumaczy "DGP" Paweł Kasza z Urzędu Miasta w Krośnie, które właśnie dostało od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na rozbudowę socjalnej sieci dla najuboższych mieszkańców, to nie tylko sposób na walkę z cyfrowym wykluczeniem, ale też droga do zwiększenia atrakcyjności turystycznej i biznesowej miasta.

Prywatni mówią "pas"

Ale prywatni operatorzy i eksperci ostrzegają, że sprawa wcale nie jest taka prosta. Zamiast walczyć z cyfrowym wykluczeniem, darmowa sieć może je pogłębiać. Powód? Dostawcy internetu muszą inwestować ogromne kwoty i rywalizacja z darmowymi sieciami gminnymi może być dla nich nieopłacalna. Jerzy Sadowski, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji ostrzega na łamach dziennika, że mogą w ogóle zrezygnować z wchodzenia na takie rynki.

Ideę darmowego internetu krytykują też eksperci, którzy wypowiadają się dla "DGP". Jak zwracają uwagę, internet dostarczany przez gminy jest kiepskiej jakości - łącza są wolne i często nie pozwalają korzystać z e-bankowości i serwisów społecznościowych, a to może raczej zniechęcić do korzystania z niego niż przełamać lęk przed siecią.

rs/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane