• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Komputerowy złom w służbie sztuki i biznesu

Komputerowy złom w służbie sztuki i biznesu
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Super Dragon liczy na eko-biznesowy strzał

Tajwańska firma Super Dragon powiedziała głośne "nie" marnotrawstwu. Do tej pory zajmowała się odzyskiwaniem metali z przestarzałych urządzeń informatycznych. Teraz zaczęła wykorzystywać uzyskany jednocześnie plastik i tworzywa sztuczne do tworzenia... ekologicznych rzeźb.

Super Dragon, która działa od 1996 roku, zajmuje się głównie odzyskiwaniem złota i miedzi z nieużywanych już komputerów. Z 33 tys. "pecetów" odzyskuje kilogram złota, 12 ton miedzi oraz dużą ilość włókien szklanych i plastiku. Jakkolwiek na metalach zarabiała zawsze, to szklane włókna i plastik szły do kosztownej utylizacji.

Rzeźbienie w plastiku

Biznesowa kalkulacja i dbałość o środowisko sprawiły jednak, że szef fabryki postanowił poszerzyć asortyment oferowany przez firmę. Poszerzyć o rzeźby.
- Po wyjęciu wszystkich metalowych części zostawało nam mnóstwo bezwartościowego plastiku. Dlatego musieliśmy znaleźć jakiś inny sposób wykorzystania tego wszystkiego. Stąd właśnie pomysł z rzeźbami - tłumaczy Ken Wu, szef Super Dragon.

Te rzeźby to takie małe symbole ekologicznych przemian. Mam jednak nadzieję, że ludzie dostrzegą w nich sztukę, a nie tylko przetopiony plastik

wu o plastiku

A ekologiczne figurki nie należą do najtańszych. Przykładowo figurka Pi-xiu, mitycznego stwora przynoszącego szczęście, warta jest 310 dolarów za sztukę. Pomimo wysokich cen, przychody ze sprzedaży rzeźb nie stanowią nawet jednego procenta przychodów firmy. Jednak szef fabryki ma nadzieje, że to się wkrótce zmieni.
- Te rzeźby to takie małe symbole ekologicznych przemian. Mam jednak nadzieję, że ludzie dostrzegą w nich sztukę, a nie tylko przetopiony plastik - mówi z nadzieją Ken Wu.

mkg//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane