• rozwiń

Komputer zwycięża w teleturnieju dla inteligentnych

Komputer zwycięża w teleturnieju dla inteligentnych
Foto: Reuters Foto: Triumf maszyny nad człowiekiem

Triumf maszyny nad człowiekiem. Zbudowany przez koncern IBM superkomputer Watson wygrał telewizyjny konkurs. Odpowiedział na 14 z 15 pytań, podczas, gdy jego ludzcy konkurenci zdołali odpowiedzieć tylko na 5.

Komputer i ludzie zmierzyli się w amerykańskim teleturnieju Jeopardy (w Polsce w latach 1996-2002 telewizja publiczna na amerykańskiej licencji emitowała swoją wersję tego programu pod tytułem Va Banque).

Teleturniej nie jest klasyczną grą pytanie - odpowiedź: odpowiedzieć należy właśnie pytaniem na twierdzące zdanie wygłoszone przez prowadzącego. Uczestnik musi wykazać się umiejętnością szybkiego kojarzenia faktów z wielu dziedzin i poprawnego używania języka.

Watson pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise Server jako środowisko dla oprogramowania DeepQA, które za pomocą wykonywanych z szybkością 80 teraflopsów algorytmów analitycznych jest w stanie interpretować pytania formułowane w języku naturalnym - i znajdować na nie odpowiedzi.

Maszyna w teleturnieju wygrała prawie 36 tysięcy dolarów, pokonując dwóch wcześniejszych zwycięzców programu. Watson nie odpowiedział jedynie na jedno spośród zadanych mu 15 pytań.

IBM ma już za sobą podobne doświadczenia: jego superkomputer DeepBlue w 1997 roku wygrał z arcymistrzem Garrym Kasparowem w szachy. Koncern wydaje 6 mln dolarów rocznie na badania i rozwój komputerów. Analityczne i lingwistyczne zdolności tych maszyn mają m.in. pomóc w diagnostyce medycznej.

mac/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane