• rozwiń
  • WIG20 2206.84 -0.50%
  • WIG30 2506.87 -0.53%
  • WIG 58211.23 -0.54%
  • sWIG80 11557.10 -0.33%
  • mWIG40 3797.59 -0.61%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:10

Dostosuj

Komputer na cztery ręce

Komputer na cztery ręce
Foto: TVN CNBC Biznes/fot.sxc.hu Foto: 1712B072XE LAPTOPY DARMO.avi

Jak wygląda system dwójkowy na lekcjach informatyki w polskich szkołach? Jedna osoba klika myszką, druga stuka na klawiaturze. Bo komputerem trzeba się dzielić. I nadal tak będzie, bo pilotażowy program rządu "Komputer dla ucznia" poległ w starciu z budżetem.

- Chciałabym, żeby każdy mój uczeń miał dostęp do komputera. Jeśli nie w szkole, to przynajmniej w domu. Jeśli nie w domu, to w jakimś innym miejscu - mówi nauczycielka informatyki Barbara Korcz.

Marzenie pani Barbary mogło się spełnić już w przyszłym roku: ruszyć miał bowiem pilotażowy program rządu "Komputer dla ucznia". Zgodnie z planami każdy gimnazjalista miał dostać na własność laptopa. 

Ale nie dostanie, bo w skorygowanym ze względu na kryzys budżecie na przyszły rok ministerstwo finansów obcięło pieniądze na laptopy - z 25 do 5 milionów złotych.

Programowi pozostaje ewoluować

W obcięcie pieniędzy na komputery nie chcą jeszcze wierzyć pracownicy kuratorium oświaty. Dla nich oznaczałoby to wyrzucenie w błoto 17 milionów złotych już wydanych na szkolenie nauczycieli.

Ze względu na sytuacje ekonomiczną ten program będzie miał charakter bardziej ewolucyjny. Trochę wolniej, ale równie skutecznie

Tomasz Arabski, szef Kancelarii Premiera

Kuratoria nie wiedzą jeszcze o cięciach, bo bardzo mało w tej sprawie wie także samo ministerstwo edukacji narodowej. Jego przedstawiciele nie znaleźli czasu na udzielenie dziennikarzowi TVN CNBC Biznes komentarza w tej sprawie.

Przed kamerą nie chciał także wystąpić Tomasz Arabski, szef Kancelarii Premiera, który dowodzi programem "Komputer dla ucznia". - Dzisiaj widać wyraźnie, że ze względu na sytuacje ekonomiczną ten program będzie miał charakter bardziej ewolucyjny, trochę wolniej, ale równie skutecznie - powiedział jedynie w rozmowie telefonicznej.

Cele, nie zawsze środki

Skuteczności polscy urzędnicy jednak moglibyśmy się nauczyć od Niue - niewielkiego państwa na południowym Pacyfiku - pierwszego kraju na świecie, które wyposażył swoich uczniów w laptopy.

Polski minister finansów broni jednak ostatnich decyzji i zapewnia, że pieniądze na program "Komputer dla ucznia" na pewno się znajdą, choć nie wiadomo kiedy.

- To jest tylko kwestia innego osiągania tego samego celu, jeśli chodzi o laptop, a ogólne sumy na edukację rosną w bardzo znaczący sposób - mówi minister finansów Jacek Rostowski.

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane