• rozwiń
  • WIG20 2184.05 -1.05%
  • WIG30 2480.15 -1.17%
  • WIG 57808.06 -1.09%
  • sWIG80 11600.77 -0.08%
  • mWIG40 3739.52 -1.84%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:45

Dostosuj

Kompromis w KGHM. Strajku nie będzie

Kompromis w KGHM. Strajku nie będzie
Foto: TVN24 Foto: Związkowcy z KGHM nie odejdą od swoich miejsc pracy mimo, że nie dostaną podwyżek

Połowicznym sukcesem zakończyły się negocjacje związkowców z zarządem KGHM. Nie będzie podwyżek dla pracowników, ale zarząd zgodził się na rezygnację z projektu utworzenia Kopalni Zespolonej i konsolidacji hut.

Organizacje związkowe KGHM odwołały pogotowie strajkowe i strajk ostrzegawczy, planowany na 5 listopada.

Tym samym odstąpili od postulatu wzrostu wynagrodzeń o 200 zł, natomiast zarząd KGHM zrezygnował z projektu utworzenia Kopalni Zespolonej i konsolidacji hut.

"Strony ustaliły także, że nie później niż do końca grudnia 2008 roku dokonają oceny osiągniętego poziomu wynagrodzeń oraz utraty ich wartości realnej w bieżącym roku. Wysokość ewentualnej, jednorazowej premii wyrównawczej wynikać będzie z tej oceny i z sytuacji zewnętrznej Spółki" - możemy przeczytać w komunikacie wydanym przez zarząd spółki.

Referendum przedstrajkowe

Pracownicy KGHM Polska Miedź SA w referendum, zorganizowanym przez związki zawodowe, poparli podjęcie strajku. Zapowiadany strajk 24-godzinny miał odbyć się 5 listopada we wszystkich oddziałach KGHM. W referendum załoga KGHM wypowiedziała się także przeciw restrukturyzacji spółki, czyli przeciwko połączeniu trzech kopalń w Kopalnię Zespoloną. Pracownicy obawiali się, że połączenie doprowadzi do likwidacji obowiązującego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Szybka poprawa?

KGHM podał w ubiegłym tygodniu, że wobec sytuacji na rynkach finansowych i pogarszającej się sytuacji w otoczeniu spółki, w tym istotnego spadku cen miedzi, zarząd zdecydował o podjęciu doraźnych działań zmierzających do uzyskania szybkiego efektu oraz obniżki kosztów i podniesienia efektywności. Spółka liczy, że podjęte działania szybko przyniosą efekty.

Jednocześnie zostały wstrzymane prace nad projektami dotyczącymi integracji kopalń oraz zmian organizacyjnych dotyczących hutnictwa, które w założeniach miały dać wymierne efekty w perspektywie 2 do 4 lat. Odstąpienie od łączenia kopalń było warunkiem dalszych rozmów ze związkami.

kap/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane