• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Komorowski pisze do Tuska w sprawie OFE

Komorowski pisze do Tuska w sprawie OFE
Foto: TVN24 Foto: Prezydent pisze do premiera

Prezydent Bronisław Komorowski wystosował list do premiera ws. zmian w OFE. - Zasadniczą sprawą jest to, by nie stracić z oczu potrzeby zmian w całości systemu emerytalnego - uzasadnił prezydent w rozmowie z PAP. Zapowiedział też, że zorganizuje debatę publiczną na temat zmian w OFE.

- Mam głęboką nadzieję, że projektowi rządowemu towarzyszy troska o stworzenie jak najkorzystniejszych warunków dla obecnie ubezpieczonych, ale także dla przyszłych emerytów - powiedział PAP prezydent, odnosząc się do proponowanych przez rząd zmian, zakładających, że od początku kwietnia obecna składka do OFE, wynosząca 7,3 proc. zarobków brutto, zostanie podzielona.

OFE - według propozycji rządowej - dostaną początkowo 2,3 proc., docelowo - w 2017 r. - 3,5 proc. Reszta składki ma trafiać na indywidualne konta, zarządzane przez ZUS.

Według prezydenta, zanim przeprowadzone zostaną głębsze zmiany w systemie ubezpieczeń, "musi odbyć się debata publiczna, musi zostać podjęta próba znalezienia wspólnego mianownika pomiędzy siłami politycznymi, środowiskami zainteresowanymi problemami emerytów, tj. związkami zawodowymi".

Potrzeba długofalowej polityki

W liście prezydenta do premiera znalazły się m.in. postulaty zagwarantowania odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne subkonta w ZUS-ie, umożliwienie dziedziczenia składek osób ubezpieczonych, a także kwestia podziału składek między małżonków w przypadku rozpadu małżeństwa".

- Oprócz tego chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że wobec mającego miejsce w Polsce wyraźnego procesu starzenia się ludności, zmian demograficznych, na które mamy ograniczony wpływ, jest konieczna długofalowa polityka państwa, która jest odpowiedzią na to wyzwanie - powiedział PAP prezydent.

Rzecznik rządu Paweł Graś potwierdził, że premier otrzymał list od prezydenta. - Premier Donald Tusk na pewno odniesie się do zawartych w nim propozycji w rozmowie z panem prezydentem - poinformował. Nie powiedział jednak, kiedy dojdzie do takiego spotkania.

bgr/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane