• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Komorowski: Belka na szefa NBP. "Bezpartyjny, przejdzie"

- Będę rekomendował kandydaturę Marka Belki na szefa Narodowego Banku Polskiego - zapowiedział marszałek Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki głowy państwa. Dodał, że w jego przekonaniu "jest to działanie stabilizujące NBP". Kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego, który - według marszałka - zgodził się na nową funkcję - powiedział TVN CNBC Biznes, iż na razie nie komentuje rekomendacji.

- Kryteria, jakie brałem pod uwagę przy wyborze kandydata, to wystarczające doświadczenie, fachowość i umiejętności. Kryterium było także to, aby ta osoba miała wystarczająco mocną własną pozycję, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w kraju oraz, żeby przeszła przez parlament w tym momencie - powiedział Komorowski. I zaznaczył: Kandydatura Marka Belki spełnia wszystkie te kryteria.

Jestem w podróży, ale nawet jak dotrę do MFW, to na razie się nie wypowiem

belka

Jak powiedział marszałek, "gołym okiem widać, że kandydatura Belki to nie jest kandydatura partyjna". - Mam świadomość, że niektórzy moi koledzy mogą się poczuć zawiedzeni, w związku ze swoimi oczekiwaniami wobec NBP. Ale uważam, że musi być akcentowane, że na czele NBP stoi osoba pozostająca trochę poza polityką - powiedział marszałek.

Ma głosy Sejmu w kieszeni?

- Wydaje mi się rzeczą nieprawdopodobną, żeby kluby parlamentarne głosowały przeciw tej kandydaturze. Zwłaszcza klub Lewicy. Ale będę jeszcze rozmawiał z klubami w tej sprawie. Kandydatura zostanie także przedstawiona do zaopiniowana Komisji Finansów Publicznych - powiedział.

Marszałek wyraził też przekonanie, że kandydatura Belki "spotka się z pełnym zrozumieniem i akceptacją". "Jego intencją jest" bowiem, by była głosowana na następnym posiedzeniu Sejmu, które rusza w przyszłą środę.

Belka: jestem w podróży

Sam Marek Belka nie chciał komentować słów Komorowskiego. - Jestem w podróży, ale nawet jak dotrę do MFW, to na razie się nie wypowiem - powiedział w rozmowie z TVN CNBC Biznes.

Były premier

Marek Belka jest profesorem ekonomii. W latach 2004-2005 pełnił funkcję premiera. Wcześniej, w 1997 roku w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza został wicepremierem i ministrem finansów (zastąpił Grzegorza Kołodkę), te same stanowiska objął ponownie w rządzie Leszka Millera (w 2001 r.).

Wydaje mi się rzeczą nieprawdopodobną, żeby kluby parlamentarne głosowały przeciw tej kandydaturze. Zwłaszcza klub Lewicy. Ale będę jeszcze rozmawiał z klubami w tej sprawie

Komorowski

Po dymisji w 2005 roku został mianowany na stanowisko sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy. Na początku 2009 roku został dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zastąpi Wiesiołka?

Obecnie obowiązki prezesa NBP pełni Piotr Wiesiołek, który objął stanowisko po tym jak 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezes Sławomir Skrzypek. Wcześniej Wiesiołek był pierwszym zastępcą Skrzypka.

Prezes NBP pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej. W przypadku Wiesiołka pojawiły się jednak opinie konstytucjonalistów, że nie może on przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja. Mimo to członkowie Rady przyjęli uchwałę, w której zgodzili się, by Wiesiołek zastąpił Skrzypka także jako szef RPP i w rezultacie wziął on udział w kwietniowym posiedzeniu Rady.

W parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy o NBP, która pozwoli płynnie wykonywać zadania ciążące na organach NBP po upływie kadencji prezesa banku centralnego, a przed objęciem obowiązków przez nowego prezesa. Nowelizacja mówi, że po wygaśnięciu kadencji prezesa NBP w razie śmierci, złożenia rezygnacji oraz w razie odwołania, wiceprezes NBP - pierwszy zastępca prezesa NBP pełni obowiązki prezesa do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa NBP.

Ponadto nowelizacja precyzuje, że po wygaśnięciu kadencji prezesa NBP, po upływie okresu sześcioletniego, prezes NBP pełni obowiązki do czasu objęcia obowiązków przez swojego następcę.

Potrzebna bezwzględna większość

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm bezwzględną większością głosów na wniosek prezydenta, na 6-letnią kadencję. Jest on równocześnie przewodniczącym 10-osobowej Rady Polityki Pieniężnej, która kształtuje politykę monetarną państwa (m.in. ustala wysokość stóp procentowych). Oznacza to, że gdy w procedurze podejmowania decyzji głosy członków RPP rozłożą się po równo, to do prezesa NBP należy głos rozstrzygający.

bgr/iga/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane