• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Komornik przez sieć dobierze się do twojego konta

Komornik przez sieć dobierze się do twojego konta
Foto: sxc.hu Foto: Komornik już nie musi pisać do banków, by namierzyć twoje konto

Za tydzień komornik nie wychodząc z biura sprawdzi w którym banku dłużnik ma konto. Komornicy właśnie zyskali dostęp do systemu OGNIVO, dotąd zastrzeżonego dla banków, Poczty Polskiej oraz ZUS-u. Wiedząc gdzie dłużnik ma konto komornik łatwiej dobierze się do jego zawartości.

Dzięki temu systemowi za pośrednictwem komputera podłączonego do internetu oraz specjalnej aplikacji, komornicy sądowi będą mogli szybciej uzyskać od banków informacje o posiadanych przez dłużników rachunkach bankowych.

Teraz już bez papieru

Do tej pory, aby sprawdzić czy dłużnik ma rachunek w konkretnym banku, komornik sądowy musiał wysyłać do tej instytucji oficjalne pismo w tradycyjnej papierowej formie. Taki proces był czasochłonny, a ryzyko popełnienia błędu stosunkowo duże. Wprowadzenie elektronicznej wymiany informacji między komornikami sądowymi a bankami ma to zmienić.

Zapytania o rachunki bankowych dłużników przesyłane przez Sieć będą zabezpieczane podpisem elektronicznym. Obsłuży je program komputerowy do obsługi kancelarii komorniczych, zintegrowany z systemem OGNIVO. Zapytania będą obsługiwane nie tylko przez pracowników banku, ale też automatycznie.

- System będzie samodzielnie pobierał dane dłużników, następnie sprawdzał w systemie bankowym czy dana osoba widnieje jako klient banku i odsyłał informację zwrotną, bez konieczności angażowania pracowników banku - wyjaśnia kierownik Działu Wsparcia Rozliczeń w Krajowej Izbie Rozliczeniowej Maja Pawlukiewicz.

Ma być bezpieczniej

Autorzy rozwiązania przekonują, że system jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż papierowa wymiana dokumentów. - Elektroniczna wymiana informacji gwarantuje komornikowi sądowemu, że zawiadomienie zostało przesłane do właściwej jednostki organizacyjnej banku. Z kolei dla pracownika banku zapytanie otrzymane poprzez system OGNIVO jest gwarancją, że pochodzi ono od osoby uprawnionej do wykonywania czynności egzekucyjnych - mówi Pawlukiewicz.

Krajowa Rada Komornicza zapewnia, że baza danych komorników sądowych będzie na bieżąco aktualizowana, co ma być podstawą weryfikacji i autoryzowania dostępu do systemu OGNIVO. Dzięki temu z systemu będą mogły korzystać tylko uprawnione osoby, a nie np. komornicy sądowi zawieszeni w czynnościach.


System OGNIVO funkcjonuje od 1 marca 2007 r. Do tej pory był wykorzystywany głównie do wymiany informacji związanych z rozliczeniami pomiędzy bankami oraz podmiotami współpracującymi z bankami.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane