• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Komórki wracają do Korei Płn.

Komórki wracają do Korei Płn.
Foto: aptn Foto: W Korei uruchomienie sieci komórkowej jest okazją do wielkiego świętowania

W Korei wielkie święto. Po czterech latach bez komórek - reżim Korei Północnej z celebrą wprowadza nową publiczną sieć komórkową. Zgodnie z zapowiedziami, już od wtorku obywatele będą mogli używać telefonów komórkowych - jeśli będzie ich na to stać. Nie wiadomo jednak co z turystami, którzy na czas pobytu w Korei swoje komórki muszą zostawiać na lotnisku.

Pierwsza publiczna sieć 3G w Phenianie ma zostać oddana do użytku we wtorek. Nie podano jeszcze żadnych informacji o taryfach, ani też czy wolno będzie rozmawiać z zagranicą. "Zainteresowani zostaną poinformowani w odpowiednim czasie" - głosi oficjalny komunikat.

Do budowy nowoczesnej sieci zaangażowano firmę CHEO, w której 75 procent udziałów należy do egipskiej spółki Orascom Telecom, a pozostałe 25 procent do rządu Korei Północnej. Zgodnie z podpisaną w styczniu umową, sieć obejmie swoim zasięgiem cały kraj, czyli około 26 milionów mieszkańców.

Stały monitoring władz

Mieszkańcy Korei Północnej na przełomie 2003 i 2004 roku mogli używać telefonów komórkowych, jednak bez połączeń międzynarodowych. Po paru miesiącach dostęp do sieci odcięto.

Można się spodziewać, że rozmowy komórkowe prowadzone w nowej sieci będą stale monitorowane i kontrolowane. W marcu przedstawiciele rządów Korei Północnej i Chin spotkali się w celu omówienia spraw związanych z kontrolowaniem częstotliwości na wspólnej granicy, na której w dodatku kwitnie komórkowa kontrabanda. Według zachodnich obserwatorów, od 2004 roku na granicy z Chinami Korea Północna instaluje specjalne nadajniki zakłócające komunikację telefoniczną z zagranicą za pośrednictwem jednej z chińskich sieci.

eko/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane