• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Komisy samochodowe na krawędzi plajty

Komisy samochodowe na krawędzi plajty
Foto: TVN24 Foto: Chude lata czekają właścicieli komisów samochodowych

Chude lata nadeszły dla właścicieli komisów samochodowych. Wysoka cena euro hamuje import używanych aut, a kryzys ogranicza klientom ochotę na wydatki. Jak donosi "Rzeczpospolita", prywatny import samochodów będzie mniejszy w tym roku aż o jedną trzecią. A to nieuchronnie będzie prowadzić małe komisy do bankructwa.

Statystyki pokazują jak słabnie import używanych aut. W ciągu ośmiu miesięcy do Polski sprowadzono 454 tys. używanych samochodów. To aż o 41 proc. mniej niż przed rokiem. Nic dziwnego, że wielu właścicielom komisów - zwłaszcza niewielkich - bankructwo zajrzało już w oczy.

Dlaczego import słabnie?

Po pierwsze - drogie euro. Rok temu było tańsze o 1 zł. - Bez znaczącego wzmocnienia złotego ten rynek nie ma szans na odbicie – komentuje w rozmowie z gazetą dyrektor w krakowskim dziale audytu Deloitte, Marek Turczyński.

Po drugie - mniejsza oferta. Głównym dostawcą używanych samochodów na polski rynek są Niemcy. Tymczasem rząd Angeli Merkel wprowadził dopłaty za złomowanie aut, co znacznie ograniczyło ofertę dla importerów z Polski. Choć dopłaty były krótkotrwałą reakcją na kryzys motoryzacji i obecnie już się skończyły, wzrost importu nie jest duży. Powód? Kiepska sytuacja na polskim rynku pracy. Polacy nie zmieniają już tak często samochodów, a jeśli nawet chcą zmienić - to wybierają tańsze auta.

Najmniejszych czeka plajta

Tak trudna sytuacja na rynku używanych aut sprawia, że najmniejsze firmy radzą sobie coraz gorzej. W dodatku eksperci nie mają wątpliwości - będzie jeszcze gorzej.

Co więcej - ten kryzys na rynku używanych samochodów szybko odczuje państwo. Budżet straci na tym grube miliony. Według prognoz Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, tegoroczne wpływy z akcyzy od importu tych aut nie przekroczą 500 mln zł. W ubiegłym roku do państwowej kasy wpłynęło z tego tytułu aż 1,4 mld zł.

mon//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane