• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Komisja nie miała prawa przesłuchać Gronkiewicz-Waltz

Komisja nie miała prawa przesłuchać Gronkiewicz-Waltz
Foto: PAP Foto: Hanna Gronkiewicz-Waltz nie musiała zeznawać przed komisją bankową

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie będzie ukarana finansowo za niestawienie się w czerwcu przed sejmową komisją śledczą ds. banków, bo komisja nie miała prawa jej wzywać jako byłej prezes NBP - uznał we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. Komisja jednak nie daje za wygraną.

Według sądu, niezależność banku centralnego oraz jego prezesa od kontroli władzy ustawodawczej i wykonawczej jest gwarantowana konstytucyjnie. - Wynika to - mówiła sędzia Anna Ptaszek - również z ekspertyz prawnych, jakie miała sejmowa komisja śledcza, a mimo to postanowiła wezwać Gronkiewicz-Waltz. Sąd podkreślił, że reprezentujący komisję poseł Andrzej Dera (PiS) nie wykazał legalności wezwania.

Historia tysiąca złotych

Sejmowa komisja bankowa od czasu jej reaktywacji w kwietniu tego roku bezskutecznie próbowała przesłuchać Hannę Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy odmawiała konsekwentnie stawienia się na przesłuchanie. 28 czerwca do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął wniosek przewodniczącego komisji Adama Hoffmana o ukaranie dyscyplinarnie byłej prezes NBP kwotą do trzech tys. zł.

23 lipca Sąd Okręgowy orzekł, że Gronkiewicz-Waltz musi zapłacić 1 tysiąc zł kary za nieusprawiedliwione stawienie się przed komisją. Jednak jej pełnomocnik złożył zażalenie od tej decyzji, którą 22 sierpnia pozytywnie rozpatrzył Sąd Apelacyjny. To orzeczenie zaskarżyli z kolei posłowie komisji, ale Sąd Okręgowy uznał zaskarżenie za bezzasadne.

Chociaż żadnego z przedstawicieli komisji nie było na sali sądowej, to jednak posłowie zamierzają odwołać się od decyzji do Sądu Apelacyjnego. - Wyrok zostanie zaskarżony, bo utrzymanie go oznaczałoby jedno: że nie wszyscy są równi wobec prawa - powiedział przewodniczący komisji Adam Hoffman. Dodał, że zaskarżenie wpłynie do sądu w najbliższych dniach.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane