• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

Komisja nakłada na Polskę strefę buforową po wykryciu drugiego przypadku pomoru świń

Komisja nakłada na Polskę strefę buforową po wykryciu drugiego przypadku pomoru świń
Foto: SM Poznań Foto: Kolejnego zarażonego dzika znaleziono we wtorek w odległości ok. 15 km od pierwszego

W reakcji na odkrycie w Polsce drugiego przypadku afrykańskiego pomoru świń, Komisja Europejska ustanowiła w naszym kraju strefę buforową. Jak informuje Instytut Weterynaryjny w Puławach, kolejnego zarażonego dzika znaleziono we wtorek w odległości ok. 15 km od pierwszego. Obydwa przypadki padłych dzików wykryto w strefie przygranicznej z Białorusią.

Zgodnie z decyzją KE w określonych powiatach i miejscowościach województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego zaczną obowiązywać wzmożone środki ostrożności, tj. zakaz eksportowania świń, a także ich nasienia, zarodków lub komórek jajowych. Ponadto mają być poddane monitoringowi wszystkie gospodarstwa rolne ze świniami w tym obszarze, mają być dokonane spisy inwentarza, zachowane odpowiednie zasady dezynsekcji i higieny. Przyjęte środki mają obowiązywać na razie do 14 marca.

Zaczęło się w Szudziałowie

Pierwszy przypadek tej choroby stwierdzono w poniedziałek w gminie Szudziałowo (woj. podlaskie). - W tym drugim przypadku stwierdzamy koncentrację wirusa, (...) co może świadczyć, że jest to ostra faza choroby. Mam nadzieję, że ten dzik zanim padł nie spowodował zakażenia wśród innych zwierząt" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk.

Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek poinformował, że w kilkunastu powiatach woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego została ogłoszona strefa buforowa. Rolnicy w tych powiatach powinni zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zaleceń służb weterynaryjnych. Przede wszystkim konieczne jest ogrodzenie gospodarstw i zastosowanie mat dezynfekcyjnych.

Embargo na mleko?

W związku z tym, że na razie KE nie zatwierdziła oficjalnie strefy buforowej (tzw. regionalizacji), w praktyce nie można eksportować mięsa do krajów pozaunijnych, m.in. do Chin czy Korei. Związek podkreślił, że warunki eksportu mięsa do każdego z tych krajów są inne, gdyż różne są związane z nim wzory świadectw zdrowia zwierząt rzeźnych.

- Do czasu regionalizacji, każde z państw trzecich może postawić kategoryczne weto, jeżeli chodzi o przyjęcie towaru - podkreślił szef weterynarii. Dodał, że zakaz eksportu dotyczy także mleka i piskląt.

Po pierwszym przypadku choroby odnotowanej na Litwie, Rosja wprowadziła embargo na import wieprzowiny z całej UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane