• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Komisja klepnęła budżet

Komisja klepnęła budżet
Foto: TVN24 Foto: Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wprowadziła do projektu budżetu 35 poprawek

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za przyjęciem projektu ustawy budżetowej na 2010 rok. Zarekomendowała Sejmowi 35 poprawek (ze 108 zgłoszonych), opracowanych głównie przez posłów PO. Zmniejszają one przyszłoroczne wydatki prezydenta, NIK, RPO, KRRiTV oraz IPN, a także samorządów.

Część z odrzuconych przez komisję 73 poprawek będzie jednak zgłoszona formie tak zwanych wniosków mniejszości.

Projekt budżetu przewiduje, że w przyszłym roku dochody wyniosą 248 mld 868 mln 601 tys. zł, wydatki - nie więcej niż 301 mld 82 mln 817 tys. zł. Deficyt nie przekroczy 52 mld 214 mln 216 tys. zł. Przychody z prywatyzacji osiągną ok. 25 mld zł.

Ministerstwo Finansów zakłada, że w 2010 roku z podatków ma wpłynąć do budżetu ponad 223 mld zł. Z tego z VAT - 106,2 mld zł, z akcyzy - 53 mld zł, z podatku od hazardu - 1,5 mld zł, CIT - 26,3, PIT - 36 mld zł.

Mniej prezydentowi...

Komisja pozytywnie zaopiniowała poprawkę zmniejszającą o 2,5 mln zł wydatki Kancelarii Prezydenta. Z tego 1,5 mln zł ma dotyczyć Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a 1 mln zł gospodarstwa pomocniczego. Pieniądze te mają być przeznaczone na wydatki Rzecznika Praw Pacjenta, w tym 820 tys. zł na wynagrodzenia. Poseł Krystyna Skowrońska z PO wyjaśniła, że poprawka ta zmierza do tego, by wzrost wydatków Kancelarii Prezydenta był oparty na takim samym wskaźniku, jak przyszłoroczny wzrost wydatków kancelarii Sejmu.

Przeszła też poprawka PO zmniejszająca wydatki Kancelarii Prezydenta o kolejne 1,5 mln zł. W tym przypadku pieniądze miałyby zostać przeznaczone na utworzenie nowej rezerwy na kontynuację prac rewaloryzacyjno-remontowych zespołu budynków klasztornych Monastyru w Supraślu.

...mniej dla NIK i RPO...

Argument dostosowania wydatków do wzrostu wydatków Kancelarii Sejmu przyświecał także ograniczeniu środków innych instytucji. Komisja opowiedziała się za zmniejszeniem o 10 mln zł - na wniosek PO - budżetu Najwyższej Izby Kontroli. Pieniądze te mają zasilić inwestycję w Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 1,3 mln zł z budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich zostanie przekazane na zwiększenie dotacji do szkolnictwo wyższe.

...mniej dla KRRiTV oraz IPN...

Posłowie poparli trzy poprawki Komisji Kultury i Środków Przekazu, zgodnie z którymi zmniejszony o prawie 4 mln zł zostanie budżet Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pieniądze mają zostać przekazane na dotację dla Europejskiego Centrum Solidarności, a także zwiększenie wydatków na ochronę zabytków i archiwa. Komisja zmniejszyła też o 4 mln zł budżet Instytutu Pamięci Narodowej, z przeznaczeniem tej kwoty na archiwa.

...i dla samorządów

Przyjęte zostały także poprawki zmniejszające w sumie o ok. 50 mln zł kwotę rezerwy celowej na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Pieniądze te mają zostać przeznaczone m.in. na zwiększenie wydatków na inwestycje w szkolnictwie wyższym (20 mln zł), Akademickie Centrum Kliniczno-Innowacyjno-Dydaktyczne w Gdańsku (10 mln zł), kulturę i sport na wsi (10 mln zł), czy straż pożarną (8 mln zł).

Zgodnie z przyjętym wcześniej przez komisję harmonogramem prac nad budżetem, na posiedzeniu plenarnym Sejmu 15 grudnia ma się odbyć drugie czytanie. Przez kolejne dwa dni komisja finansów ma zajmować się poprawkami zgłoszonymi podczas drugiego czytania. Ustawa ma być poddana pod głosowanie 18 grudnia. 23 grudnia uchwalona przez Sejm ustawa ma trafić do Senatu. Do 12 stycznia 2010 r. izba wyższa powinna przyjąć stanowisko w sprawie ustawy budżetowej. Jeżeli do budżetu zostaną wprowadzone poprawki, ustawa ponownie trafi do Sejmu. 14 stycznia poprawkami senackimi zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych. W dniach 20-22 stycznia na posiedzeniu plenarnym Sejmu zmiany powinny zostać poddane pod głosowanie. Po wprowadzeniu poprawek do dokumentu, najpóźniej 26 stycznia ustawa zostanie wysłana do podpisu przez prezydenta.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane