• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Komisja Europejska daje Polsce więcej czasu na uzdrowienie finansów

Komisja Europejska daje Polsce więcej czasu na uzdrowienie finansów
Foto: Wikipedia/Sebastien Bertrand CC-BY Foto: Komisja Europejska upomina Polskę

Do 2014 roku Komisja Europejska przedłużyła Polsce czas na zlikwidowanie nadmiernego deficytu. Początkowo nasz kraj miał się z nim uporać do końca 2012 roku. Na przeszkodzie stanęło spowolnienie gospodarcze i niższe wpływy z podatków.

- Polska i pięć innych krajów uzyskało przedłużenie o dwa lata możliwości uzdrawiania finansów publicznych, czyli w przypadku Polski do roku 2014 - poinformował komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Oprócz naszego kraju dodatkowe dwa lata na zbicie deficytu KE przyznała też Francji, Słowenii i Hiszpanii. Zaś Belgia, Holandia Portugalia dostały jeden dodatkowy rok.

Komisja zdecydowała się na ulgowe potraktowanie naszego kraju z dwóch powodów. - To wyraźny wysiłek po stronie Polski, żeby uzdrawiać finanse publiczne i po drugie - uznanie, że takie są realia gospodarcze dzisiejszej europy. Wcześniej nakreślone cele budżetowe stały się nierealne w świetle pogarszajacej się sytuacji gospodarczej w Europie - powiedział Lewandowski.

Plan naprawy do października

Dodano, że do 1 października 2013 r. Polska ma podjąć "skuteczne działania" oraz przedstawić "szczegółowe sprawozdania na temat planowanej strategii konsolidacji budżetowej, która ma służyć osiągnięciu wyznaczonych celów".

Zdaniem KE, Polska powinna poprawić jakość finansów publicznych, w szczególności poprzez ograniczenie cięć wydatków na inwestycje w infrastrukturę pobudzające wzrost gospodarczy oraz dokonać dokładnego przeglądu wydatków socjalnych i ich efektywności.

Polska powinna wprowadzić także dodatkowe środki konsolidacji finansów publicznych i szybko przyjąć stałą regułę wydatkową ograniczającą wydatki rządu i samorządów - rekomenduje Komisja. Jej zdaniem pozwoli to pozbyć się nadmiernego deficytu najpóźniej w 2014 r.

Polska ma też wesprzeć konsolidację finansów publicznych kompleksowymi reformami strukturalnymi.

Polska przespała dobry okres

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn ocenił, że Polska mogła lepiej wykorzystać względnie dobry okres gospodarczy, by zrównoważyć finanse publiczne.

Rehn przypomniał, że Polska jako jedyny kraj UE nie doświadczyła recesji w czasie kryzysu finansowego i gospodarczego. "Polska mogła lepiej wykorzystać względnie swój dobry okres gospodarczy, aby zrównoważyć finanse publiczne" - powiedział Rehn.

Według Komisji, utrzymanie stawek VAT na dotychczasowym poziomie ograniczyłoby deficyt polskiego sektora finansów publicznych do 3,7 proc. PKB w 2014 r. Wcześniej KE przewidywała deficyt w wys. 4,1 proc. PKB w 2014 r.

W wiosennej prognozie gospodarczej z maja br. Komisja przewidywała, że polski deficyt wyniesie w 2013 r. 3,9 proc. PKB, a w 2014 r., przy założeniu kontynuacji dotychczasowej polityki, 4,1 proc. PKB.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane