• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Komisarze krytykują plany ws. Opla

Komisarze krytykują plany ws. Opla
Foto: Arch. TVN24 Foto: Guenter Verheugen krytykuje plany wobec Opla

Niemiecki komisarz Unii Europejskiej ds. przemysłu Günter Verheugen krytykuje plany przejęcia Opla przez konsorcjum Magna - Sbierbank. - Nie można tworzyć wrażenia, że rządy płacą pieniędzmi europejskich podatników za utrzymanie miejsc pracy - stwierdził komisarz w rozmowie z telewizją ZDF.

Jak donosiła we wtorek "Frankfurter Allgemeine Zeitung", plany konsorcjum Magna - Sbierbank przewidują likwidację 11 tysięcy miejsc pracy w fabrykach Opla, z czego około 4 tysięcy w Niemczech. Krytycy tych zamierzeń podnosili argument, że Niemcy zostały potraktowane stosunkowo łagodnie, bo ich rząd zadeklarował 4,5-miliardowe wsparcie dla Opla.

Komisja Europejska juz zapowiedziała zbadanie transakcji i publicznej pomocy dla nabywcy. Komisarz ds. konkurencji powiedziała w środowym w wywiadzie dla niemieckiego tabloidu "Bild", że prywatni inwestorzy muszą mieć swobodę w podejmowaniu swych biznesowych decyzji. - Nie możemy dopuścić, aby państwowe pieniądze były mieszane w koktailu z politycznymi oczekiwaniami - stwierdziła Kroes.

Na środowe popołudnie zapowiedziano demonstrację pracowników Opla w belgijskiej Antwerpii. Mają wziąć w niej udział związkowcy z wielu europejskich filii koncernu. Fabryka w Antwerpii jako jedyna z całej firmy ma - według planów - zostać całkowicie zamknięta.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane