• rozwiń

Komisarz Kroes pojedzie do stoczni

Komisarz Kroes pojedzie do stoczni
Foto: European Commision Foto: Neelie Kroes będzie przebywała z wizytą w polskich stoczniach

W czwartek i piątek unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes będzie przebywała z wizytą w polskich stoczniach - poinformował jej rzecznik Jonathan Todd. Dodał, że komisarz chce osobiście odwiedzić wszystkie trzy zakłady - w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.

Todd ujawnił, że przewidywane są również rozmowy komisarz w Warszawie, w tym spotkanie z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. - Dokładny program wizyty jest wciąż opracowywany - dodał.

Co powie komisarz?

Kroes zapowiedziała swoją wizytę w polskich stoczniach jeszcze w zeszłym roku, podczas jednej z demonstracji polskich stoczniowców w Brukseli. Wizyta jednak była kilkakrotnie przekładana.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik przyznał, że nie zna "kwestii, które mają być podnoszone przez komisarz Kroes" podczas jej wizyty w Polsce. - Liczymy na to, że zostanie ogłoszona pozytywna decyzja w sprawie planu restrukturyzacji dla gdańskiej stoczni, bądź przedstawiona informacja o stopniu zaawansowania przygotowania tej decyzji - podkreślił wiceszef resortu.

Miesiąc temu komisarz Kroes zapowiedziała, że będzie rekomendować Komisji Europejskiej podjęcie pozytywnej decyzji ws. planu restrukturyzacji stoczni Gdańsk. To oznaczałoby, że udzielona dotychczas pomoc publiczna stoczni Gdańsk będzie uznana za legalną, stocznia nie będzie musiała jej zwracać - i nie będzie ogłoszona upadłość zakładu.

Wiceminister Gawlik stwierdził, że Komisja Europejska nie ma żadnych zastrzeżeń, jeśli chodzi o sposób sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. - Liczymy na to, że komisarz Kroes zapozna się ze stopniem zaawansowania przebiegu procesu kompensacji - dodał.

Związkowcy też zaproszeni

Na spotkanie z komisarz resort skarbu państwa zaprosił też szczecińskich związkowców z zakładowej "Solidarności" i "Solidarności '80". Każdy ze związków działających w stoczni ma wydelegować na spotkanie po trzech przedstawicieli - powiedział Jacek Kantor ze stoczniowej "Solidarności '80".

Na razie jednak stoczniowcy zastanawiają się, czy przyjąć zaproszenie, ponieważ - jak twierdzą - nie znają celu wizyty komisarz i "nie bardzo wiedzą, o czym mogą teraz z nią rozmawiać". Jacek Kantor przypomniał, że w stoczni nie ma w tej chwili pracowników, zakład został kupiony przez "tajemniczego inwestora", a komisarz niebawem przestanie pełnić swoją funkcję.

Podobnego zdania jest Krzysztof Fidura z zakładowej "Solidarności". - Zastanawiamy się, jak się zachować. Czekamy na dodatkowe informacje z resortu skarbu na temat planowanego spotkania. Nie bardzo jest o czym rozmawiać w tym momencie - dodał.

Tajemniczy inwestor

Szef resortu skarbu Aleksander Grad informował w ubiegłym tygodniu, że katarski fundusz QInvest jest inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która będzie właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. - Inwestorem jest katarski fundusz QInvest. Ta transakcja jest gwarantowana przez Qatar Islamic Bank. Do 21 lipca oczekujemy na formalny przelew pieniężny, zaksięgowanie go i (...) zakończenie całej procedury. Będzie to moment na fizyczne wydanie aktywów inwestorowi - mówił Grad.

Jedynym udziałowcem Polskich Stoczni jest fundacja Stichting Particulier Fonds Greenrights, powstała po to, by przeprowadzić transakcję zakupu kluczowych aktywów obu zakładów. Polskie Stocznie będą funkcjonowały na gruncie prawa polskiego.

W przyszłości spółką ma kierować przede wszystkim polski zarząd. Polskie Stocznie będą miały siedzibę w Warszawie, z oddziałami w Szczecinie i Gdyni. - Spółka sprawi, że obie stocznie będą bardzo zyskowne - zapewniał w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej Jan Ruurd de Jonge, reprezentujący inwestora.

W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe aktywa stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje arabskiego banku Qatar Islamic Bank. Inwestor zapłaci za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio - ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł. 25 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oficjalną zgodę na sprzedaż tych aktywów, potrzebną dla podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

18 maja komisarz ds. konkurencji UE Neelie Kroes na wspólnej konferencji z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem zapowiedziała pozytywne decyzje Komisji Europejskiej w sprawie sprzedaży aktywów stoczni Gdynia i Szczecin.

mon/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane