• rozwiń

Komisarz ds. rybołóstwa grozi Polsce

Unijny komisarz ds. rybołówstwa Joe Borg zagroził w środę Polsce postępowaniem karnym za łamanie zakazu połowów dorsza przez polskich rybaków na Bałtyku Wschodnim.

- Komisja Europejska ma obowiązek wszczęcia procedury karnej przeciwko Polsce za nierespektowanie zakazu połowów dorsza - oświadczył komisarz Borg na konferencji prasowej w Brukseli. Tłumaczył, że KE w lipcu wydała obowiązujący do końca roku zakaz połowów, ponieważ stada dorsza są przetrzebione, a polscy rybacy przekroczyli przysługujący im na ten rok limit połowów. Podkreślił, że Komisja jest zdeterminowana, by pilnować przestrzegania kwot połowowych przez kraje członkowskie.
- Będziemy podejmować wszystkie konieczne kroki, włączając w to procedurę karną i odliczenie połowów ponad limit od kwot w następnych latach - zagroził.

Przeciwko zakazowi połowu dorszy rybacy protestowali dziś przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie. Przekazali oni szefowej Reprezentacji Komisji Europejskiej Róży Thum list do przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso, w którym żądają w nim odwołania ze stanowiska komisarza ds. rybołówstwa Joe Borga.

mb

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane