• rozwiń
  • WIG20 2158.82 +0.19%
  • WIG30 2444.51 +0.19%
  • WIG 56898.70 +0.21%
  • sWIG80 11473.50 +0.19%
  • mWIG40 3637.39 +0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:47

Dostosuj

Kominówka do likwidacji

Kominówka do likwidacji
Foto: sxc.hu Foto: Dzieki lepszym zarobkom spółki Skarbu Państwa mają przyciągać najlepszych menadżerów

Rząd bierze się za likwidację ustawowego limitu. Zarobki zarządów mają ustalać rady nadzorcze według zasad rynkowych - zapowiada "Puls Biznesu".

Coraz bliżej jest spełnienia postulatów ekspertów i organizacji biznesowych, by wynagrodzenia kierownictwa spółek z większościowym udziałem skarbu państwa były kształtowane zależnie od sytuacji rynkowej i ekonomicznej danego przedsiębiorstwa.

Wczoraj w sprawie ustawy kominowej, czyli sztucznego ograniczenia pensji prezesów i członków takich zarządów, odbyło się robocze spotkanie Konfederacji Pracodawców Polskich z ekspertami Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Skarbu Państwa.

Poprą zmianę?

- Przedstawiciele tych dwóch ministerstw i organizacji pracodawców zarekomendują rządowi likwidację obecnych zasad wynagradzania opartych na wskaźnikach związanych z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Zarobki powinny ustalać rady nadzorcze — mówi Adam Ambrozik, ekspert KPP.

Dziś prezesi i członkowie zarządów mogą otrzymywać maksymalnie czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia (12,8 tys. zł brutto) lub jego sześciokrotność (19 tys. zł brutto), w zależności od rodzaju podmiotu.

Prowadzi to do absurdalnych sytuacji, kiedy szefowie zarabiają znacznie mniej niż ich podwładni. Np. Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu, jest w swojej firmie dopiero 46. na liście płac. Jerzy Pruski, prezes PKO BP, plasuje się w okolicach 100. pozycji w banku.

Likwidacja kominówki jest jednym z głównych założeń tzw. pakietu antykryzysowego.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane