• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: USA

Kołodko o budżecie USA: To nie tylko problem finansowy, ale także polityczny

Foto: PAP/EPA Foto: Zdaniem prof. Kołodko pat budżetowy w USA to też kryzys polityczny

- To co się dzieje w gospodarce amerykańskiej, choć jesteśmy Polakami, w jakimś stopniu i nas dotyczy - ocenił w "Jeden na jeden" w TVN24 prof. Grzegorz Kołodko. - To pokazuje pewną dysfunkcjonalność amerykańskiej demokracji. To jest od dawna już nie tylko problem finansowy czy gospodarczy, ale wyraźnie widać, że także polityczny - dodał ekonomista.

Biały Dom nakazał we wtorek wstrzymanie pracy części instytucji federalnych z powodu nieprzyjęcia do końca września nowej ustawy budżetowej przez amerykański Kongres. Projekt ustawy był odsyłany między zdominowaną przez Republikanów Izbą Reprezentantów a kontrolowanym przez Demokratów Senatem. Obie izby ostatecznie nie doszły do porozumienia.

Porozumienie ws. budżetu USA jednak będzie

Zdaniem prof. Grzegorza Kołodki taka sytuacja to efekt dysfunkcjonalności demokracji w USA, bo "ci którzy mają rację, nie mają większości".

- Oczywiście Stany Zjednoczone będą istniały - uspokajał Kołodko. Ale zwrócił uwagę na wagę problemu. - Możemy się bawić tym, że zamknięta będzie Statua Wolności i parę parków narodowych, ale to nie jest problem lokalny. Gdyby coś takiego działo się w jakimś innym kraju, to byłby to tak zwany news, a to jest jednak problem - ocenił.

Kołodko podkreślił, że "Amerykanie muszą dojść do porozumienia i najprawdopodobniej po pewnej przepychance wrócą do propozycji bliskich tych kompromisowych, których nie udało się przeprowadzić w ostatnich dniach".

- Musi trochę z tonu spuścić Biały Dom, ale także republikańska większość w Izbie Reprezentantów. Trzeba zmniejszyć niektóre wydatki, ale też podnieść pewne podatki - analizował Kołodko.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane