• rozwiń

Temat: PKP

Kolejowa rewolucja w stolicy. Dworzec Gdański zastąpił Centralny

Kolejowa rewolucja w stolicy. 
Dworzec Gdański zastąpił Centralny
Foto: TVN24 Foto: Zmiany dotyczą 40 pociągów PKP Intercity

Od dziś obowiązuje zmiana w organizacji ruchu dalekobieżnych pociągów jeżdżących przez Warszawę. Część pociągów, zamiast przez Dworzec Centralny, pojedzie przez Dworzec Gdański. Będzie tak do 15 czerwca. Powodem zmian jest remont mostu średnicowego.

Jak wyjaśniła na czwartkowej konferencji prasowej rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska, dziennie będzie się przesiadać między dworcami około 600 pasażerów. Łącznie przez trzy miesiące dworzec Gdański przyjmie około 6-7 tysięcy pasażerów więcej, niż normalnie.

Bilet PKP biletem na autobus

Pociągi jadące z Dworca Centralnego na zachód i południe pojadą bez zmian. Siedem pociągów na wschód i północ, czyli do Olsztyna, Białegostoku czy Lublina odjedzie z dworca Gdańskiego. 18 pociągów, m.in. z Trójmiasta, Szczecina, Bydgoszczy, Poznania, Katowic, Wiednia, Budapesztu, Pragi i Berlina zakończy bieg na Gdańskim. 15 pociągów tranzytowych przez Warszawę pojedzie przez Gdański, pomijając dworce Zachodni, Centralny i Wschodni.

Jak wyjaśniła Szopowska, do każdego biletu przewoźnik będzie dodawał informacyjną ulotkę. Pasażerowie, którzy będą musieli się przesiąść w Warszawie, będą mogli przejechać pociągiem Kolei Mazowieckich, metrem, autobusem lub tramwajem na podstawie biletu PKP Intercity.

Remont mostu średnicowego

Przyczyną zmian w ruchu jest kolejny etap remontu mostu średnicowego. Przez most przechodzą tory tzw. średnicowej linii dalekobieżnej oraz linii podmiejskiej, z której korzystają pociągi obsługujące ruch aglomeracyjny. Tory linii podmiejskiej zostały wyremontowane w zeszłym roku, teraz przyszła kolej na remont dalekobieżnych. Prace mają się zakończyć do 15 czerwca.

Most średnicowy ma pięć przęseł i 470 metrów długości. Jest bardzo ważny dla ruchu kolejowego w stolicy, ale jednocześnie bardzo wyeksploatowany. Codziennie linią średnicową przejeżdża około 800 pociągów. Prace remontowe będą prowadzone obok przejeżdżających pociągów, 16 metrów nad poziomem wody.

Ta część remontu pochłonie 3,2 mln zł. W zeszłym roku kolejarze wydali na remont części podmiejskiej około 4,8 mln zł.

-> Niektóre pociągi jadące na wschód i północ (Olsztyn, Białystok i Lublin/Dorohusk) będą odjeżdżać z dworca Warszawa Gdańska, bez postojów na dworcach Warszawa Zachodnia, Centralna i Wschodnia.

-> Wybrane pociągi jadące z zachodu, północy i południa (Trójmiasto, Bydgoszcz, Poznań, Katowice, Wiedeń, Budapeszt, Praga, Berlin) będą przyjeżdżać do Dworca Warszawa Gdańska, bez postojów na dworcach Warszawa Zachodnia, Centralna i Wschodnia.

-> Pociągi jadące w kierunku ZACHODNIM i POŁUDNIOWYM będą kursować bez zmian

Zmiany w organizacji ruchu PKP

 

Wraz ze zmianą w organizacji ruchu zmienił się także rozkład jazdy PKP. Dłuższa będzie m.in podróż z Katowic do Gliwic.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane