• rozwiń
  • WIG20 2183.41 -1.08%
  • WIG30 2476.89 -1.30%
  • WIG 57775.45 -1.15%
  • sWIG80 11611.03 +0.01%
  • mWIG40 3735.64 -1.94%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:11

Dostosuj

Kolejnych dwóch chce ruszyć Ruch

Kolejnych dwóch chce ruszyć Ruch
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Ruch coraz bliżej prywatyzacji

Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny S.A. w Krakowie oraz Lurena Investments sp. z o.o. w Warszawie złożyły do resortu skarbu oferty w sprawie kupna akcji spółki Ruch - poinformowało ministerstwo skarbu. Według gościa TVN CNBC Biznes Piotra Sieradzana nowy inwestor będzie miał sporo pracy.

Na początku marca MSP zaprosiło inwestorów do negocjacji ws. kupna do 52,66 proc. akcji Ruchu (Skarb posiada ogółem 56,85 proc. akcji firmy). Oferty można było składać do środy. Do 29 marca resort ma poinformować inwestorów o wyniku rozpatrzenia ich ofert.

Według eksperta, członek zarządu Pocztylion Arka PTE Piotra Sieradzana, nowy właściciel musi włożyć dużo pracy, aby wyprowadzić spółkę na prostą. - Mówiąc wprost, jest sporo roboty, jeśli chodzi o tą spółkę przy jej restrukturyzacji, zmianie praktycznie rzecz biorąc wszystkiego - od struktury wewnętrznej poprzez sposób postrzegania rynku, sposób postrzegania konkurencji, stan wiedzy o tej konkurencji, no bo z tym też było tam różnie - mówił ekspert na antenie w TVN CNBC Biznes. Według niego najlepszy byłby inwestor branżowy, ale jak dodał, instytucja finansowa też może sobie poradzić

Ten trzeci

O kupno ruchu stara się także Mennica Państwowa. Pod koniec lutego Mennica ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji Ruchu, dających 54,95 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy po 8,3 zł za sztukę.

Zapisy rozpoczęły się 18 marca i potrwają do 1 kwietnia. Mennica zamierza kupić akcje Ruchu tylko w sytuacji, gdy w wezwaniu zostaną złożone zapisy na akcje dające co najmniej 51 proc. głosów na walnym. Zarząd Ruchu już wcześniej poinformował, że cena, którą oferuje Mennica "nie odpowiada wartości godziwej spółki",

Nieruchliwa

Spółka Ruch powstała w 1992 r. w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Kolportażowo-Handlowego Ruch w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Przedsiębiorstwo zajmuje się przede wszystkim kolportażem prasy oraz dystrybucją towarów codziennego użytku.

W marcu 2009 r. rada nadzorcza Ruchu przyjęła strategię spółki do 2011 roku. Przewiduje ona m.in. optymalizację zatrudnienia, restrukturyzację majątku, zmniejszenie liczby komórek organizacyjnych w oddziałach oraz likwidację lub reorganizację hurtowni.

W 2008 r. szacowany udział Ruchu w rynku prasy w Polsce wynosił 40,81 proc. Największy konkurent spółki, Kolporter S.A., posiada 37,65 proc. udziału w rynku; pozostali kolporterzy mają 6 proc. lub poniżej.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane