• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kolejny rurociąg w Gruzji wyłączony

Kolejny rurociąg w Gruzji wyłączony
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Ropa nie płynie już drugim rurociągiem idącym przez Gruzję

Rosja zniechęca zachodnie koncerny do inwestowania w szlaki energetyczne, które łamią jej monopol na dostawy ropy i gazu znad Morza Kaspijskiego. Koncern BP poinformował o wstrzymaniu pracy rurociągu Baku-Supsa.

Koncern paliwowy BP zamknął "w ramach prewencji" przechodzący przez Gruzję rurociąg naftowy. Instalacja, prowadząca z Baku w Azerbejdżanie do gruzińskiego portu Supsa nad Morzem Czarnym, o maksymalnej przepustowości 150 tys. baryłek ropy dziennie, została wyłączona bezterminowo. W komunikacie zaznaczono, że firmie nic nie wiadomo, by instalacja ta była atakowana przez Rosjan.

Jest to drugi, po rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan, rurociąg wyłączony z użytku. Ropociąg Baku-Supsa został wyłączony, ponieważ przebiega przez środkową część Gruzji, gdzie istnieje największe ryzyko konfliktu zbrojnego.

Azerska ropa też nie płynie

Eksploatowany również przez BP, znacznie wydajniejszy rurociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan, którym przez terytorium Gruzji transportuje się azerską ropę do terminalu naftowego na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji jest nieczynny od ubiegłego tygodnia. W ubiegły wtorek na tureckim odcinku tego rurociągu wybuchł pożar (CZYTAJ WIĘCEJ), który ugaszono dopiero w poniedziałek. Przepustowość rurociągu BTC sięga miliona baryłek dziennie. Jest to obiekt strategiczny, ponieważ jako jedyny ropociąg przesyła ropę do Europy Zachodniej bez pośrednictwa Rosji i Iranu.

Jak powiedział rzecznik BP Robert Wine, rurociąg Baku-Supsa został wyłączony, ponieważ przebiega przez środkową część Gruzji, gdzie istnieje większe ryzyko konfliktu.

Według rzecznika, BP nie ma żadnych informacji, by rurociągi doznały uszkodzeń z powodu ataków Rosjan i to mimo twierdzeń niektórych przedstawicieli władz Gruzji, iż Rosjanie atakowali te obiekty. - Sądzę, że są to doniesienia nieścisłe - zaznaczył Wine.

Również prezydent Turcji Abdullah Gul oświadczył we wtorek, że walki w Gruzji nie spowodowały żadnych uszkodzeń rurociągu BTC.

lad/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane