• rozwiń
  • WIG20 2200.07 -0.80%
  • WIG30 2499.96 -0.80%
  • WIG 58048.95 -0.81%
  • sWIG80 11578.49 -0.15%
  • mWIG40 3784.17 -0.96%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:15

Dostosuj

Kolejny rekord cen ropy

Kolejny rekord cen ropy
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Ropa droga jak nigdy...

Cena ropy naftowej pobiła kolejny rekord. Baryłka surowca na giełdzie w Nowym Jorku zdrożała we wtorek do 118,05 dolarów. Na wzrost ceny wpływa przede wszystkim malejąca podaż ropy i słabnący dolar.

Za powody takiego wzrostu ceny analitycy uznają dalsze osłabianie się dolara oraz doniesienia o wielkości produkcji amerykańskich rafinerii. Według najnowszych danych przetwarzają one najmniej ropy od czasu huraganu Katrina w 2005 roku.

- Jeśli w tym roku w USA wydarzy się katastrofa podobna do Huraganu Katrina, ceny benzyny gwałtownie wzrosną i osiągną wcześniej nienotowane poziomy - przewiduje Robert Sinclair z amerykańskiego Automobilklubu.

I dodaje, że w USA konieczna jest zmiana, jeśli chodzi o zakup samochodów - W Europie połowa sprzedawanych aut jest napędzana silnikami diesla, a bardzo popularne są małe samochody, takie jak Smart. Taka zmiana samochodów musi nastąpić także wśród kierowców w USA - powiedział.

Na świecie drożej, w USA nadal tanio

A cena ropy może rosnąć nadal, bo przeciwko zwiększaniu wydobycia po raz kolejny opowiedzieli się ministrowie państw z kartelu OPEC. Średnia cena benzyny w USA niedługo najprawdopodobniej przekroczy granicę 4 dolarów za galon. Słaby dolar sprawia jednak, że w przeliczeniu na inne waluty benzyna w Ameryce wciąż należy do najtańszych na świecie. Litr kosztuje dolara i pięć centów czyli niewiele ponad dwa złote.

Może być gorzej

Do złych informacji doszła zapowiedź strajku pracowników w dużej rafinerii w Szkocji oraz ataki na rurociągi przesyłowe w Nigerii. Firma Royal Dutch Shell poinformowała w poniedziałek, że z powodu uszkodzeń instalacji przesyłowych w Nigerii eksport ze złóż w tym kraju zostanie ograniczony o prawie 170 tysięcy baryłek dziennie w kwietniu i maju.

mwr//sk,gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane