• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kolejny przypadek dzika zarażonego ASF. Na granicy z Białorusią

Kolejny przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń na granicy z Białorusią Odtwórz: Kolejny przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń na granicy z Białorusią
Foto: (CC BY 3.0) wikimedia.org/ Michael Gäbler | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Kolejną sztukę dzika z podejrzeniem wirusa afrykańskiego pomoru świń odkryto we wschodniej Polsce | Video: Kolejny przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń na granicy z Białorusią

Kolejną sztukę dzika z podejrzeniem wirusa afrykańskiego pomoru świń odkryto przy granicy z Białorusią - informuje Polskie Radio. Minister rolnictwa poinformował, że padany jest przypadek padłego dzika przy granicy z Białorusią.

- Badania zrobione w Polsce potwierdzane są przez specjalistów w Hiszpanii - poinformował Marek Sawicki. Minister rolnictwa powiedział, że nowy przypadek nie będzie miał wpływu na rozmowy z Ukraina ws. zniesienia embarga na polską wieprzowinę. - Przypadek choroby wykryto w tym samym regionie, gdzie wcześniej stwierdzono dwa przypadki wystąpienia choroby - twierdzi Polskie Radio.

Embargo

Pierwszy przypadek ASF wykryto w Polsce 17 lutego. Po ujawnieniu tej informacji embargo na polskie przetwory z wieprzowiny wprowadziła m.in. Rosja, ale inne kraje Unii Celnej.

Ministerstwo Rolnictwa w związku z ASF zdecydowało się wykupić ponad 100 tys. sztuk trzody chlewnej z terenów, które nie wejdą do pomniejszonej strefy z największymi restrykcjami. Z tego powodu swoje stanowisko stracił również ówczesny szef resortu Stanisław Kalemba.

Mimo embarga na polskie mięso w I kwartale br. wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w stosunku do analogicznego okresu 2013 r. wzrosła o 7 proc. i przekroczyła 5 mld euro - podała Agencja Rynku Rolnego. Prawie 80 proc. eksportu trafia do krajów UE.

W poniedziałek agencja Interfax poinformował, że Rosja odrzuciła przedłożoną jej przez Komisję Europejską (KE) propozycję wznowienia importu mięsa wieprzowego ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, za wyjątkiem Polski i Litwy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane