• rozwiń
  • WIG20 2239.21 -0.43%
  • WIG30 2534.16 -0.58%
  • WIG 58808.12 -0.56%
  • sWIG80 11553.71 -0.32%
  • mWIG40 3757.74 -0.60%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:54

Dostosuj

Kolejny gazociąg, który kogoś omija

Gazprom kontynuuje ekspansję na europejskim rynku. W Moskwie właśnie podpisano porozumienie o utworzeniu spółki, która zaprojektuje gazociąg South Stream. Rosyjski gaz ma popłynąć nim przez Morze Czarne i Bałkany do Europy Południowej i Środkowej.

Trasa gazociągu omijać ma Ukrainę, z którą Rosja ma rozliczne zatargi na tle politycznym i gospodarczym.

Umowę - w obecności prezydenta Rosji Władimira Putina i premiera Włoch Romano Prodiego - podpisali na Kremlu szef Gazpromu Aleksiej Millei i prezes koncernu Eni - Paolo Scaroni.

Szczegóły porozumienia nie są na razie znane. Wiadomo tylko, że na początek spółka przygotuje studium wykonalności projektu. Według Scaroniego, oba koncerny będą mieć w projekcie po połowie udziałów. Prezes Eni nie wyklucza jednak, że w przyszłości do przedsięwzięcia przystąpi jeszcze jedna kompania.

South Stream, którym planuje się przesyłać 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie, będzie mieć 900 kilometrów długości. Zacznie się od tłoczni Bieriegowaja w rejonie portu Dżubga, w Kraju Krasnodarskim. Stamtąd zostanie doprowadzony do Warny, w Bułgarii, gdzie prawdopodobnie podzieli się na dwie nitki. Północną popłynie gaz do Austrii przez Rumunię i Węgry, a południową - do Włoch przez Grecję i Albanię.

Konkurencja dla Nabucco

Gazociąg uważany jest za konkurenta dla projektowanej magistrali Nabucco, popieranej przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. Tą rurą przez Gruzję i Turcję do Europy Środkowej miałoby płynąć błękitne paliwo z Azerbejdżanu i Azji Środkowej.

South Stream przedstawiany jest też jako odpowiednik Gazociągu Północnego (Nord Stream), który przez Morze Bałtyckie ma dostarczać gaz bezpośrednio z Rosji do Niemiec, z ominięciem Białorusi i Polski.

Wstępne porozumienie, dotyczące budowy South Stream, Gazprom i Eni podpisały 23 czerwca 2007 roku w Rzymie. Na początku listopada do projektu tego przyłączyła się Bułgaria. Oficjalna umowa w tej sprawie ma być zawarta podczas planowanej na styczeń 2008 roku wizyty Putina w Sofii.

Zakłada się, że gaz tłoczony przez nowy gazociąg będzie zaopatrywać rynek europejski, a nie tylko kraje tranzytowe. Magistrala ma zostać oddana do użytku w trzy lata po uzyskaniu zezwoleń na budowę. Strony zapowiadają, że układanie magistrali rozpocznie się w 2008 lub 2009 roku.

Koszty ułożenia South Stream nie są znane. Scaroni mówił w Moskwie o ponad 10 mld dolarów. Natomiast analitycy szacują je na co najmniej 14 mld USD.


bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane