• rozwiń
  • WIG20 2239.03 +0.23%
  • WIG30 2537.31 +0.23%
  • WIG 58933.32 +0.31%
  • sWIG80 11618.86 +0.41%
  • mWIG40 3761.68 +0.40%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:28

Dostosuj

Temat: Iran. Program atomowy

Kolejny duży bank podejrzany o złamanie sankcji

Foto: PAP/EPA/ FRANK LEONHARDT Foto: Włoski Unicredit kupił HypoVereinsbank w 2005 roku

Włoski bank Unicredit potwierdził w niedzielę, że współpracuje z władzami USA w sprawie możliwego złamania amerykańskich sankcji przez jego niemiecką filię HypoVereinsbank. Według agencji Reutera i "Financial Timesa" chodzi o sankcje gospodarcze wymierzone w Iran. Unicredit kupił HypoVereinsbank w 2005 roku.

Włoski bank już w styczniu przyznał, że współpracuje z amerykańskimi władzami w związku z możliwym złamaniem sankcji. W najnowszym oświadczeniu poinformował, że do postępowania wyjaśniającego w tej sprawie włączyło się także amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.  Dotychczas Unicredit ani razu nie potwierdził, że chodzi o łamanie sankcji wobec Iranu.

Banki łamią sancje

To już kolejny bank, któremu w ostatnim czasie zarzucono naruszanie amerykańskich sankcji. W środę 22 sierpnia podobne zarzuty postawiono dwóm dużym bankom, Royal Bank of Scotland (RBS) oraz Commerzbank. Z  kolei tydzień wcześniej bank Standard Chartered z siedzibą w Londynie zgodził się zapłacić karę w wysokości 340 mln dolarów w związku z oskarżeniami, że jego nowojorski oddział regularnie usuwał z transferów pieniężnych dane wskazujące na związki z Iranem.

Blokada Iranu

USA nałożyły sankcje na Iran w 1979 roku, gdy irańscy studenci opanowali amerykańską ambasadę w Teheranie i wzięli zakładników. W ostatnich latach Waszyngton zaostrzył te sankcje, usiłując zmusić Teheran do odstąpienia od kontrowersyjnego programu nuklearnego. Sankcje nałożyła też na Iran Unia Europejska i Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane