• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Kolejne sankcje uderzą w Rosję? Decyzja w poniedziałek

Kolejne sankcje uderzą w Rosję? Decyzja w poniedziałek
Foto: Shuttercstock Foto: Merkel oświadczyła we wtorek, że dalsze sankcje gospodarcze wobec Rosji nie są na razie planowane

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE raczej nie podejmą na poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli decyzji o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji w związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy - twierdzą unijne źródła dyplomatyczne.

- Chociaż pewne wydarzenia uzasadniałyby wdrożenie nowych sankcji, to mam wrażenie, że kraje UE na tym etapie nie będą w stanie się porozumieć w tej sprawie - powiedział w środę pragnący zachować anonimowość unijny dyplomata. Jego zdaniem UE raczej przypomni w poniedziałek, że ma w zanadrzu możliwość zaostrzenia restrykcji gospodarczych, ale też rozszerzenia listy osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi za destabilizację Ukrainy.

Propozycje sankcji miały leżeć na stole

We wtorek w Berlinie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zapowiedziała, że UE zastanowi się nad nowymi sankcjami wobec Rosji w związku z niepokojącą sytuacją na wschodzie Ukrainy. Taka opcja "cały czas leży na stole" - dodała.

Z kolei niemiecka kanclerz Angela Merkel oświadczyła również we wtorek, że dalsze sankcje gospodarcze wobec Rosji nie są na razie planowane. Podkreśliła jednak, że chce, by Unia Europejska rozszerzyła zakaz wjazdu na swoje terytorium na przedstawicieli separatystów z Donbasu, wybranych 2 listopada w wyborach w samozwańczych republikach ludowych Donieckiej i Ługańskiej na wschodzie Ukrainy.

W środę NATO i OBWE ostrzegły przed ponowną eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy, gdzie zaobserwowano konwoje wojskowe. W sobotę od strony granicy ukraińsko-rosyjskiej w kierunku miasta Sniżne w obwodzie donieckim jechały dwie kolumny samochodowe transportujące m.in. broń ciężką. W niedzielę w Donbasie widziano kolumnę złożoną z czołgów i dział samobieżnych.

Moskwa przygotowuje się do okupacji wschodniej Ukrainę

MSZ w Kijowie ostrzegło, że aktywne działania Rosji na wschodniej Ukrainie świadczą o kontynuacji jej agresji na to państwo. Moskwa faktycznie przygotowuje się do okupacji kolejnej części Ukrainy – mówił wówczas rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie poinformowała ze swej strony, że wzmocnione siły „rosyjskich najemników” w Donbasie podchodzą coraz bliżej linii, za którą znajdują się ukraińskie wojska.

W związku z konfliktem na Ukrainie UE nałożyła na Rosję sankcje gospodarcze obejmujące ograniczenia w dostępie do kapitału, zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle naftowym, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. Wprowadziła również sankcje wizowe i finansowe wobec 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osób z otoczenia Kremla, oraz 23 firm i osób prawnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane