• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kolejne mieszkania za złotówkę poległy

Kolejne mieszkania za złotówkę poległy
Foto: TVN24 Foto: Teraz najemca nie dostanie mieszkania prawie za darmo

13 zapisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pod lupą Trybunału Konstytucyjnego, cztery z nich zakwestionowane. Jeden z nich pozwalał na tani wykup mieszkań zakładowych.

Wszystkie przepisy, których konstytucyjność została zakwestionowana przez TK zostały wprowadzone do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dwa lata temu poprzez nowelizację z 14 czerwca 2007 r. Wniosek do TK w tej sprawie skierowali posłowie Lewicy. Trybunał obradował w pełnym składzie, a - jak relacjonuje "Gazeta Wyborcza" sala sądowa była pełna widzów.

Tanich wykupów nie będzie

Art. 48 ust. 3, który nie spodobał się sędziom, mówi o możliwości taniego wykupu mieszkań niegdyś zakładowych, które przejęła spółdzielnia. Chodzi o lokale w budynkach nieodpłatnie przekazanych spółdzielniom przez przedsiębiorstwa państwowe w latach 80. i 90 - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Od dwóch lat najemca, o ile nie zalegał z opłatami, mógł nabyć mieszkanie zwracając jedynie spółdzielni koszty jakie poniosła na dany lokal. Trybunał ocenił, że przepis ograniczył spółdzielniom swobodę rozporządzania prawem własności, jakie przysługuje im do tych lokali. Prawdopodobnie po publikacji wyroku mieszkania nadal będzie można wykupić, ale drożej.

W ocenie TK, ustawę zasadniczą narusza też m.in. art. 6 ust 1 noweli. Ten umarzał należności spółdzielcom, którzy przekształcili mieszkanie w pełną własność pomiędzy 23 kwietnia 2001 r. a 31 lipca 2007 r., na gorszych warunkach, niż to jest możliwe obecnie, a nie spłacili całości zobowiązań z tego tytułu.

Wspomniane przepisy stracą ważność z chwilą publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw.

Wcześniej były lokatorskie

To nie pierwsze tego typu orzeczenie Trybunału dotyczące uwłaszczenia spółdzielców. W grudniu 2008 r. zakwestionowano konstytucyjność przekształceń mieszkań lokatorskich i własnościowych w odrębną własność. Do czasu wydania orzeczenia na podstawie tego prawa przekształcono prawie 700 tys. mieszkań. W tym przypadku Trybunał zdecydował jednak o odroczeniu utraty ważności przepisów do końca 2009 r.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane