• rozwiń

Kolejne inwestycje w krakowskiej strefie ekonomicznej

Kolejne inwestycje w krakowskiej strefie ekonomicznej
Foto: TVN24 Foto: Kraków to, obok zabytków, miasto dynamicznych inwestycji

Dwie firmy informatyczne - hinduska i polska, rodzimy producent mebli oraz amerykański koncern drukarski dostały pozwolenie na działalność Krakowskiego Parku Technicznego zarządzającego SSE.

Nowymi podmiotami w krakowskiej SSE będą: hinduska firma informatyczna HCL Technologies chcąca uruchomić swoje drugie w Europie centrum usług outsourcingowych z zatrudnieniem wynoszącym około 250 pracowników oraz polska firma projektująca i produkująca meble biurowe i sklepowe Ergo, która kosztem 4,8 mln zł zbuduje budynek biurowy na terenie podstrefy w Czyżynach.

Zezwolenia otrzymały też dwie firmy już obecne w strefie, a teraz planujące rozszerzenie działalności. Są to amerykański koncern drukarski RR Donnelley, który kosztem 3,2 mln zł zamierza rozbudować istniejąca drukarnię oraz rodzima spółka informatyczna Comarch SA rozbudowująca swoją siedzibę w Krakowie.

W najbliższym czasie zezwolenie na działalność w podstrefie krakowskiej SSE, w Niepołomicach ma otrzymać spółka ACP Polska, zamierzająca za około 11,5 mln euro wybudować fabrykę produkującą części i akcesoria do samochodów ciężarowych. Zakład będzie pracował głównie na potrzeby, powstającej obok, fabryki ciężarówek MAN. Zatrudnionych w nim zostanie około 100 osób.

O rozszerzenie krakowskiej SSE na biurowiec przy ulicy Wadowickiej w Krakowie stara się też koncern telekomunikacyjny Motorola, który chce tam zlokalizować swoje centrum rozliczeń finansowych. Aby sprostać wymogom formalnym związanym z rozszerzeniem specjalnej strefy ekonomicznej, firma będzie musiała zatrudnić tam co najmniej 200 osób. Decyzje w tej sprawie spodziewane są na przełomie sierpnia i września.

W chwili powstania, w 1998 roku, powierzchnia krakowskiej SSE wynosiła 66 hektarów w trzech podstrefach ulokowanych wyłącznie Krakowie. Obecnie jej powierzchnia wynosi 264 hektary skupione w siedmiu podstrefach na terenie dwóch województw: małopolskiego i podkarpackiego.

Początkowo strefa nastawiona była przede wszystkim na nowe przedsięwzięcia inwestycyjne, tzw. greenfield investment w sektorze wysokich technologii. Obecnie lokowane są tam także centra finansowo-księgowe oraz inwestycje z sektora motoryzacyjnego, chemicznego i budowlanego. Do tej pory spółka zarządzająca strefą wydała blisko 50 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, a 16 firm rozpoczęło produkcję.

Poniesione przez firmy nakłady inwestycyjne na koniec ubiegłego roku wyniosły 483 mln zł. Zadeklarowane nakłady inwestycyjne do końca 2009 roku wyniosą kolejne 690 mln zł. Firmy, które rozpoczęły działalność na terenie strefy, utworzyły dotychczas ponad cztery tys. nowych miejsc pracy i zadeklarowały utworzenie kolejnych trzech tys. do 2009 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane