• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Kolejne 130 mld euro dla Grecji. Komuniści nie przeszkodzili

Parlament w Atenach w nocy z wtorku na środę zatwierdził nowy pakiet pomocowy dla Grecji w wysokości 130 mld euro. W środę rano nowym ministrem finansów mianowany został Filippos Sachinidis, dotychczasowy wiceminister. Na stanowisku zastąpił Ewangelosa Wenizelosa, który zrezygnował w sobotę, by przejąć stery partii socjalistycznej PASOK.

Za pakietem pomocowym głosowało 213 deputowanych, inicjatywie sprzeciwiło się 79 parlamentarzystów.

Większość pieniędzy na pomoc Grecji pochodzić będzie z pieniędzy Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Plan oszczędności, zakładający m.in. cięcia świadczeń emerytalnych, zmniejszenie płacy minimalnej oraz zatrudnienia w sektorze publicznym, grecki parlament przyjął 13 lutego. To był jeden z najważniejszych warunków uruchomienia kolejnej międzynarodowej pomocy.

Przeciwko oszczędnościom protestowało we wtorek wieczorem w Atenach kilka tysięcy zwolenników Komunistycznej Partii Grecji. Obyło się bez incydentów.

Wkrótce data wyborów

Również we wtorek rzecznik greckiego rządu poinformował, że w przyszłym tygodniu zostanie ustalona data przedterminowych wyborów parlamentarnych. Według greckich mediów, w grę wchodzą dwa terminy: 29 kwietnia i 6 maja.

Według sondaży, w kampanii przed tymi wyborami zanosi się na ostrą walkę między zwolennikami oszczędności a przeciwnikami zaciskania pasa. Dwaj tradycyjni rywale - konserwatywna Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK - są za programem oszczędności. Przeciwko temu zdecydowanie występują zarówno ugrupowania skrajnej lewicy, jak i prawicy.

twis\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane