• rozwiń

Koleje Śląskie ukarane przez UOKiK. Ponad 300 tys. zł

Koleje Śląskie ukarane przez UOKiK Odtwórz: Koleje Śląskie ukarane przez UOKiK
Foto: TVN 24 | Video: UOKiK, TVN24 Foto: Decyzja o nałożeniu kary nie jest ostateczna, spółka odwołała się do sądu | Video: Koleje Śląskie ukarane przez UOKiK

UOKiK nakłada karę 315 tys. zł na Koleje Śląskie. Według UOKiK Koleje stosowały wobec pasażerów takie postanowienia jak zwrot biletu jedynie na stacji zakupu, przedłużenie czasu na rozpatrzenie reklamacji i ograniczanie odpowiedzialności za odwołany pociąg.

Jak przypomina w komunikacie UOKiK, ochroną praw pasażerów podróżujących koleją zajmuje się Urząd Transportu Kolejowego. Do jego kompetencji należy sprawdzanie, czy w regulaminach nie znajdują się klauzule sprzeczne z prawem.

Praktyki kolejowe

"W toku najnowszego postępowania, Urząd zakwestionował sześć postanowień. Koleje Śląskie zastrzegały, że nie ponoszą odpowiedzialności za ograniczenie ruchu pociągów. Oznacza to, że pasażer nie mógłby się starać o odszkodowanie za odwołany pociąg. Prawo przewozowe przyznaje taką możliwość, bez względu na to, czy do odwołania doszło z winy przewoźnika" - informuje UOKiK.

I dodaje: "Ponadto Koleje Śląskie określiły zbyt długi, bo nawet trzymiesięczny termin na odpowiedź na złożoną reklamację. Zgodnie z prawem, musi ona być udzielona w ciągu 30 dni. Przewoźnik zastrzegał także, że podróżny, który chciałby zwrócić bilet, mógł to zrobić jedynie na tej stacji, na której go kupił i tylko przed rozpoczęciem terminu ważności określonego na bilecie. Zgodnie z prawem przewozowym, na dowolnej stacji przed rozpoczęciem podróży, a nie terminu ważności biletu, możemy zmienić datę odjazdu, miejscowość przeznaczenia oraz klasę pociągu. Możemy także oddać bilet i żądać zwrotu pieniędzy proporcjonalnie do niewykorzystanego świadczenia, po potrąceniu odstępnego".

Koleje Śląskie zobowiązały się do zmiany dwóch postanowień, a przestały stosować cztery. Decyzja o nałożeniu kary nie jest ostateczna, spółka odwołała się do sądu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane