• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kolejarze grożą strajkiem

Kolejarze grożą strajkiem
Foto: TVN24 Foto: Podwyżek chcą m.in. kolejarze Kolei Mazowieckich

Pogotowie strajkowe trwa, ale decyzja o strajku jeszcze nie zapadła - tak wygląda sytuacja na kolei. W kilku spółkach grupy PKP trwają rozmowy na temat płac w 2008 roku.

Rozmowy ze związkami trwają w PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Cargo i PKP Przewozy Regionalne. Toczą się także w nie należących do grupy PKP Kolejach Mazowieckich. - Jeżeli podejmiemy decyzję o strajku ostrzegawczym, to poinformujemy o nim z pięciodniowym wyprzedzeniem - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych (KKZZ) Leszek Miętek.

Jeżeli podejmiemy decyzję o strajku ostrzegawczym, to poinformujemy o nim z pięciodniowym wyprzedzeniem

kolejorz

Jak podkreślił rzecznik prasowy grupy PKP Michał Wrzosek, jednym z priorytetów rozmów ze związkami zawodowymi jest "niedopuszczenie do sytuacji, która naraziłaby na kłopoty klientów spółek grupy PKP". Z informacji podanych przez Wrzoska wynika, że w 2007 roku średnie wynagrodzenie w grupie PKP wzrosło o 10,5 proc. W tym roku ma to być od 10 do 16 proc.

Niejednolite żądania
Według rzecznika, związkowcy nie wysuwają jednolitych propozycji prasowych. - Są na różnym poziomie, od kilkunastu do kilkudziesięciu procent - wyjaśnił. Miętek utrzymuje, że żądania płacowe związków zawodowych to około 500 zł do płacy zasadniczej, z możliwością rozłożenia tej podwyżki na raty.

Jednym z priorytetów rozmów ze związkami zawodowymi jest niedopuszczenie do sytuacji, która naraziłaby na kłopoty klientów spółek grupy PKP

wrzosek z pkp

Od piątego lutego na całej sieci PKP trwa pogotowie strajkowe. Organizatorzy przeprowadzają akcje informacyjne wśród załóg pracowniczych, wywieszają informacji z przebiegu rozmów płacowych, a także oflagowują siedziby struktur krajowych i regionalnych KKZZ oraz organizacji zakładowych wchodzących w skład struktur KKZZ.

prm/pul

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane