• rozwiń
  • WIG20 2180.57 -1.21%
  • WIG30 2479.70 -1.18%
  • WIG 57906.64 -0.93%
  • sWIG80 11656.91 +0.41%
  • mWIG40 3762.45 -1.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:08

Dostosuj

"Kolej nadrabia zapóźnienia w wydawaniu unijnych pieniędzy"

"Kolej nadrabia zapóźnienia w wydawaniu unijnych pieniędzy"
Foto: PKP Energetyka Foto: Na inwestycje kolejowe w programie operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-13 przeznaczono 4,8 mld euro

Pieniądze unijne na inwestycje kolejowe w latach 2007-2013 nie są zagrożone - oceniła minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. - Mogłoby być lepiej, ale kolej nadrabia zapóźnienia - dodała.

Wasiak pytana, jak ocenia wydawanie przez PKP środków z funduszy europejskich z perspektywy na lata 2007-2013 powiedziała, że na początku były z tym problemy.

- Mogłoby być lepiej, ale trochę nadrabiamy zły początek, kiedy cała kolej zetknęła się z bardzo dużymi wyzwaniami związanymi z zapóźnieniami w projektowaniu (inwestycji - red.). Mieliśmy bardzo mało firm projektujących. Kolej wpadła wtedy w opóźnienia związane z projektowaniem, przygotowaniem inwestycji, ale potem w drugiej części tego okresu rozliczeniowego PKP nadrabiała zapóźnienia - powiedziała Wasiak po posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury.

Dodała, że liczy, iż w nowej perspektywie finansowej (lata 2014-2020) uda się to zrobić lepiej. - Myślę, że ta perspektywa będzie zarządzana z większym doświadczeniem i lepiej - zaznaczyła.

Stara perspektywa

Szefowa MIR pytana, czy resort zwróci się do Komisji Europejskiej o wydłużenie możliwości rozliczania pieniędzy ze starej perspektywy unijnej na inwestycje kolejowe, odparła: - Poparliśmy postulat Słowacji dotyczący przedłużenia okresu rozliczenia, ale robimy to w interesie całej Grupy Wyszehradzkiej (...) tak żeby te środki spójnościowe się nie zmarnowały, ponieważ wydaje się, że cały region będzie z tego korzystał - powiedziała Wasiak. Jak podkreśliła, nie jest to jednak główny polski postulat uzależniający nasze relacje z Unią w zakresie rozliczania środków UE.

Zgodnie z obecnymi regulacjami UE pieniądze z obecnej perspektywy (2007-2013) można rozliczać do końca 2015 r., Grupa Wyszehradzka postuluje o wydłużenie tego okresu do końca 2016 r.

Wasiak dodała, że najważniejsze jest, aby udało się skończyć projekty inwestycyjne na kolei w terminie. Jak zaznaczyła minister, nie chodzi tylko o zamknięcie sprawy "wykorzystania pieniędzy, ale w ogóle kończenia powoli remontów, które paraliżują jeżdżenie po polskiej sieci kolejowej".

Na inwestycje kolejowe w programie operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-13 przeznaczono 4,8 mld euro. W przyszłej perspektywie na projekty kolejowe ma trafić ponad 10 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane