• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kolej do Modlina za pieniądze UE

Kolej do Modlina za pieniądze UE
Foto: TVN24 Foto: Tu w 2012 roku mają lądować samoloty

Unijne dofinansowanie budowy linii kolejowej ze stolicy na lotnisko w Modlinie ma wynieść 102 mln zł, a nie jak wcześniej planowano 34 mln zł - poinformowała rzeczniczka mazowieckiego urzędu marszałkowskiego Marta Milewska.

We wtorek w komunikacie rzeczniczka napisała, że orientacyjny koszt całej inwestycji to ok. 250 mln zł. 102 mln zł będzie pochodzić z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko (są z niego współfinansowane duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak budowa autostrad czy linii kolejowych). Podkreśliła, że pozostałe środki musiałby wygospodarować samorząd województwa mazowieckiego.

Pieniądze na kolej

Port lotniczy w Modlinie ma być oddany do użytku w 2012 roku. Lotnisko to, jako wspomagające port Chopina w Warszawie, ma obsługiwać przewozy międzynarodowe na liniach krótkiego i średniego zasięgu oraz przewozy krajowe między portami regionalnymi.

Władze Mazowsza planują modernizację bocznicy kolejowej w Modlinie na długości ok. 5,5 km. Prace mają objąć wymianę torów, elektryfikację linii, budowę wiaduktu nad drogą krajową nr 62, wyposażenie w urządzenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz budowę końcowej stacji na terenie powstającego Portu Lotniczego w Modlinie.

Na czym polega "wariant rozwojowy"

Jak wyjaśniła rzeczniczka, przystanek kolejowy może być naziemny, zlokalizowany ok. 250 m od terminala lotniska, albo podziemny, usytuowany równolegle do budynku terminala, w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Na razie pod uwagę brane są oba warianty; wybudowanie stacji podziemnej byłoby droższe.

- Zwiększenie dotacji to szansa na realizację rozwojowego wariantu - podziemnej stacji na terenie lotniska, która dawałaby możliwość przyszłego połączenia lotniska zarówno z Warszawą, jak i np. z Płockiem - poinformowała Milewska.

Zarząd województwa ma w najbliższym czasie wybrać jeden z tych wariantów. Oferty w przetargu na koncepcję przebudowy i rozbudowy bocznicy kolejowej oraz budowy stacji na terenie portu w Modlinie mają być otwarte 14 września.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane