• rozwiń

Kodak pozywa za 6,292,218

Kodak pozywa za 6,292,218
Foto: sxc.hu Foto: Kodak ciągnie do sądu dwa koncerny

Amerykańskie przedsiębiorstwo Eastman Kodak oskarża koncerny Apple i Research in Motion o naruszenie należących do niej patentów. Firmy te miały wykorzystać bezprawnie w swoich urządzeniach technologię odpowiedzialną za podgląd barwnych zdjęć, którą opisuje patent oznaczony numerem 6,292,218.

Zgodnie z wydanym komunikatem Eastman Kodak złożył skargę do amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego (ITC), domagając się nałożenia na Apple'a i RIM-a zakazu importowania telefonów i innych przenośnych urządzeń komunikacyjnych, w których użyto opatentowaną technologię.

Patent niezgody

Poza tym Kodak złożył dwa pozwy przeciwko Apple'owi do sądu w Nowym Jorku. W pierwszym z nich koncern informatyczny jest oskarżany o naruszenie dwóch patentów dotyczących podglądu obrazu i przetwarzania zdjęć w różnych rozdzielczościach. Druga skarga odnosi się do systemu przydzielania obiektów danych do obiektów aplikacyjnych, co pozwala na automatyczne wywoływanie odpowiedniej aplikacji dla konkretnego obiektu. Kodak żąda od Apple'a zaprzestania stosowania tych technologii i wypłaty odszkodowania w nieokreślonej jeszcze wysokości.

Przedmiotem skarg przeciwko Apple'owi są te same technologie, z powodu których Kodak pozwał w 2002 roku firmę Sun Microsystems. W 2004 roku strony zawarły porozumienie, na mocy którego Sun miał zapłacić 92 miliony dolarów za prawo do oficjalnego stosowania spornych technologii. Kodak przypomina ponadto, że w połowie grudnia 2009 roku (przy okazji procesu z Samsungiem) komisja ITC potwierdziła ważność i egzekwowalność patentu 6,292,218. Kodak udziela licencji na własne technologie 30 przedsiębiorstwom, takim jak choćby LG, Motorola, Nokia i Sony Ericsson. Jednak negocjacje z firmami Apple i RIM nie przyniosły rezultatu. Potentat branży fotograficznej poinformował, że jest gotów do dalszych rozmów.

mkg ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane