• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Kobiety powinny wystrzegać się komunikacji miejskiej w Ameryce Południowej. Gdzie jeszcze?

Kobiety powinny wystrzegać się komunikacji miejskiej w Ameryce Południowej. Gdzie jeszcze?
Foto: sxc.hu Foto: Przemieszczanie się za pomocą autobusów jest najbardziej niebezpieczne dla kobiet w Bogocie

Najbardziej niebezpiecznym miastem dla kobiet korzystających z komunikacji miejskiej jest Bogota w Kolumbii. Na podium znalazły się też Meksyk i Lima - wynika z badania przeprowadzonego przez Thomson Reuters Foundation. Wzięto w nim pod lupę 16 największych miast świata.

Tylko odrobinę mniej bezpiecznie jest w New Delhi i Dżakarcie. Jako zdecydowanie bezpieczniejsze zostały wskazane Nowy Jork, Tokio i Pekin.

Współpasażer pomoże?

Ranking został przeprowadzony w 16 największych miastach świata. Pytanie zostało zadane co najmniej 380 kobietom w danym mieście. Z powodu konfliktów lub braku możliwości zebrania odpowiedniej próby badania nie zostały przeprowadzone w Kairze, Dhace (Bangladesz), Kinszasie (Demokratyczna Republika Konga), Teheranie i Bagdadzie.

Pytania dotyczyły między innymi tego, na ile bezpiecznie czują się kobiety podróżujące samotnie. A także, na ile obawiają się werbalnego ataku, czy molestowania seksualnego. Badający pytali też, czy liczą na pomoc współpasażerów w przypadku napaści seksualnej. Co ciekawe aż 85 proc. paryżanek nie wierzyło, by współpasażerowie przyszli im z pomocą w takim przypadku.

Częściej dochodzi do przemocy w krajach mniej zamożnych

W raporcie podkreślono, że kobiety zdecydowanie bardziej są narażone na napaść w krajach mniej zamożnych. Są one mniej zmotoryzowane, co oznacza, że kobiety częściej są skazane na podróż komunikacją miejską.

Ranking pod względem największego zaufania współpasażerów wygrywa Seul. Tuż za stolicą Korei Południowej znajduje się Moskwa. Pod względem zaufania do władz w przypadku zajęcia się zgłoszonym molestowaniem lub przemocą, przodują takie miasta jak Londyn, Paryż i Nowy Jork.

Wysoka pozycja Tokio może być zaskoczeniem dla tych, którzy mieli okazję słyszeć o problemach jakie dotykają tam kobiety podróżujące metrem. Japońska stolica podjęła się walki z tym procederem, między innymi wprowadzając wagony dla podróży wyłącznie dla kobiet. Tego typu rozwiązania są stosowane także w Dżakarcie, Kuala Lumpur, Delhi, Kairze i Manili.

Miasta w których podróżowanie transportem publicznym dla kobiet jest najbardziej niebezpieczne:

1. Bogota, Kolumbia

2. Meksyk

3. Lima, Peru

4. New Delhi

5. Dżakarta, Indonezja

6. Buenos Aires

7. Kuala Lumpur, Malezja

8. Bangkok

9. Moskwa

10. Manila, Filipiny

11. Paryż

12. Seul

13. Londyn

14. Pekin

15. Tokio

16. Nowy Jork

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane