• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: USA

Kobieta stanie na czele Fed

Foto: PAP/EPA Foto: Janet Yellen jest wiceprzewodniczącą Fed

Po raz pierwszy w historii USA, na czele banku centralnego stanie kobieta. Dziś Barack Obama na prezesa Fed nominuje 67-letnią Janet Yellen. Zastąpi ona na tym stanowisku Bena Bernanke, którego kadencja upływa w styczniu przyszłego roku.

Wiceprzewodnicząca Fed od kilku lat była najbliższą współpracownicą Bernanke. Bank centralny obejmie w trudnym dla amerykańskiej polityki i gospodarki okresie, ale oczekuje się, że będzie kontynuowała politykę swojego poprzednika.

Po załamaniu na amerykańskich i światowych rynkach szef Rezerwy Federalnej USA (Fed) zastosował szereg radykalnych, ale i kontrowersyjnych posunięć - udzielał bankom olbrzymich "zastrzyków" pieniędzy i za biliony dolarów wykupił obligacje skarbowe, by obniżyć oprocentowanie kredytów długoterminowych.

Druga kadencja Bernanke upływa w styczniu 2014 roku.

Rezygnacja. Za obrażenie kobiet?

Początkowo wśród kandydatów na fotel szefa Fed wymieniało się byłego sekretarza skarbu w administracji prezydenta Billa Clintona i do niedawna jednego z czołowych doradców ekonomicznych prezydenta Baracka Obamy - Lawrencea Summersa. Wycofał się on jednak z kandydowania.

Wokół Summersa narosło wiele kontrowersji, m.in. dotyczących jego poparcia dla deregulacji w latach 90. XX wieku i jego krytycznych komentarzy pod adresem kobiet, gdy był rektorem uniwersytetu Harvarda.

Poparcie Obamy dla Summersa wywołało też podział w szeregach Partii Demokratycznej, część członków senackiej komisji bankowej skłaniała się bowiem raczej do poparcia obecnej wiceszefowej Fed Janet Yellen i głosowaniu przeciw Summersowi w przypadku nominowania go przez prezydenta.

20 senatorów z Partii Demokratycznej podpisało apel do Obamy, wzywający do poparcia Yellen.

Obama już wcześniej wskazywał, że wybór nowego szefa Fed będzie jedną z najważniejszych decyzji gospodarczych jego drugiej kadencji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane