• rozwiń

Koalicja poprawia naprawę finansów

Koalicja poprawia naprawę finansów
Foto: TVN24 Foto: Koalicja pochyla się nad finansami państwa

W koalicji PO-PSL rozpoczęła się merytoryczna praca nad przedstawionym przez premiera Donalda Tuska pod koniec stycznia planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych. Wcześniej politycy ludowców mówili, że nie skonsultowano z nimi propozycji.

Sprawa planu wywołała iskrzenie w koalicji. Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak nie przyszedł na uroczystość na Politechnice Warszawskiej, na której premier Donald Tusk przedstawiał jego główne założenia. Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego mówili, że nie skonsultowano z nimi propozycji.

Koalicyjna poprawka

Teraz ludowcy wyciągają dłoń do współpracy. - Tam były tezy słuszne, tylko jak się doszło do szczegółów, to nie było na nie odpowiedzi. W tej chwili chcemy pracować nad tymi szczegółami, żeby do słusznej tezy dorobić taką drogę, żeby to było możliwe do zrealizowania - powiedział szef klubu parlamentarnego ludowców Stanisław Żelichowski.

- Był cały szereg tez, które żeśmy przeanalizowali i umówiliśmy się, że jak rząd będzie pracował nad konkretnymi projektami, będą one konsultowane - nie będzie takich historii, że będziemy się dowiadywali o propozycjach z mediów - dodał.

Żelichowski nie chciał mówić o tym, które konkretnie rozwiązania zostały zmienione. Gdy premier przedstawiał 29 stycznia założenia reform mówił o ograniczeniu wzrostu wydatków publicznych do 1 proc. w ujęciu realnym, obniżaniu zadłużenia i deficytu, przyspieszeniu prywatyzacji i upowszechnieniu systemu emerytalnego. Poinformował też, że rząd będzie przekonywał do tego, by "nie likwidując KRUS, zacząć stosować kryterium dochodowe w odniesieniu do najzamożniejszych rolników, żeby ewolucyjnie wchodzili oni w system powszechny".

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane