• rozwiń

Koalicja ma pomysł PiS na opcje

Koalicja ma pomysł PiS na opcje
Foto: TVN24 Foto: Powstanie wspólny projekt PO i PSL w sprawie opcji walutowych

Już w przyszłym tygodniu ma powstać projekt koalicyjny PO i PSL w sprawie opcji walutowych - tak ustalili szefowie klubów parlamentarnych koalicjantów, Zbigniew Chlebowski i Stanisław Żelichowski. Egzekucja bankowych roszczeń wobec przedsiębiorców ma być wstrzymywana do czasu rozwiązania sporu przez sąd - to prawdopodobnie przyjęty przez koalicję jeden z pomysłów PiS.

- Nie ma możliwości, żeby zlikwidować opcje walutowe - stwierdził Chlebowski. Ale koalicja - jak podkreślił - chce zachęcać przedsiębiorców i banki do renegocjacji tych umów. Projekt może być gotowy już w przyszłym tygodniu.

W spotkaniu mimo zapowiedzi nie wziął udziału wicepremier Waldemar Pawlak, ale jak mówił potem w Sejmie, w projekcie rządowej ustawy jest zapis umożliwiający wstrzymanie egzekucji roszczeń na czas rozwiązania sporu między bankiem a przedsiębiorcą. Pierwotnie taki zapis znalazł się w projekcie ustawy złożonym w Sejmie przez Prawo i Sprawiedliwość.

Możliwe więc, że koalicyjny projekt w sprawie opcji zostanie poparty przez wszystkie kluby parlamentarne w Sejmie.

Można unieważnić czy nie?

Po koalicyjnym spotkaniu Chlebowski powiedział PAP, że "nie ma szans" na unieważnienie z mocy prawa umowy na opcje walutowe.

Waldemark Pawlak mówił jednak dziennikarzom w Sejmie, że cały czas opowiada się za unieważnieniem umów na opcje.

Dopytywany, czy poprzez ustawę można anulować już zawarte umowy i czy prawo może działać wstecz, Pawlak powiedział: - Tu nie ma potrzeby stosowania prawa wstecz. Instytucje państwa powinny stać na straży uczciwych zasad prowadzenia biznesu. Jeśli stosowano wyzysk, podstęp, to są przesłanki prawne do tego, żeby takie umowy unieważnić.

W środę Pawlak zapowiedział złożenie przez PSL projektu ustawy przeciwdziałającej nieuczciwym praktykom w obrocie instrumentami finansowymi. Miał on zmierzać do "ujawnienia kulis transakcji opcyjnych w relacjach krajowych i międzynarodowych". Po czwartkowym spotkaniu koalicji wydaje się jednak, że powstanie wspólny projekt PO i PSL.

PiS też chce pomóc

Tymczasem we wtorek swój projekt ustawy dotyczący tej samej sprawy złożył w Sejmie PiS. Projekt ma ułatwić przedsiębiorcom dochodzenie swoich racji w sądzie. Ułatwienia mają polegać na umożliwieniu im występowanie do sądu o zmianę wysokości świadczeń wynikających z zawartej z bankiem umowy oraz o zawieszenie egzekucji wynikającej z tytułu takiej umowy.

Projekt PiS ma także doprowadzić do obniżenia opłat sądowych dla tego typu spraw, by przedsiębiorcom łatwiej było rozpocząć postępowania.

mon/bgr//kwj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane