• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

KNF wprowadza zarząd komisaryczny w SKOK Wołomin

Foto: PAP Foto: KNF: dotychczasowi członkowie zarządu SKOK Wołomin zostają odwołani

Waldemar Stawski będzie zarządcą komisarycznym w SKOK Wołomin. Taką decyzję podjęła Komisja Nadzoru Finansowego. Ma to związek z aresztowaniem dwóch członków zarządu kasy.

W ostatni piątek gorzowski sąd rejonowy wydał postanowienie o aresztowaniu na trzy miesiące prezesa SKOK Wołomin Mariusza G. i wiceprezesa Mateusza G. Obaj usłyszeli zarzuty działania na szkodę kierowanej przez nich firmy i działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Dlaczego?

Śledczy zarzucają im także działanie w zorganizowanej grupie przestępczej w latach 2009-14, której celem było uzyskiwanie pożyczek i kredytów z tej kasy przez podstawione osoby. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

Dziś KNF poinformował, że do SKOK Wołomin wprowadza zarząd komisaryczny. "Na zarządcę komisarycznego w SKOK Wołomin został powołany Pan Waldemar Stawski, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe do sprawowania tej funkcji. Na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących Kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie" - czytamy w komunikacie KNF.

Usługi bez zmian

KNF tłumaczy, że "celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia SKOK Wołomin poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy, przeprowadzoną pod bezpośrednim nadzorem zarządcy komisarycznego".

KNF podaje również, że jej decyzja nie wpłynie na sposób obsługi członków SKOK Wołomin. "Kasa nadal będzie świadczyła usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Kompetencje innych organów Kasy ulegają zawieszeniu" - czytamy w komunikacie.

Plan naprawczy

Komisja pisze również, że "zarządca komisaryczny został zobowiązany do opracowania i uzgodnienia z KNF programu postępowania naprawczego z uwzględnieniem działań związanych z usunięciem ustalonych naruszeń przepisów prawa, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków kasy" - pisze dalej KNF.

Depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane