• rozwiń
  • WIG20 2183.63 -1.07%
  • WIG30 2479.39 -1.20%
  • WIG 57792.19 -1.12%
  • sWIG80 11610.55 +0.01%
  • mWIG40 3740.36 -1.82%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:00

Dostosuj

KNF sypnęła karami za ukrywanie opcji

KNF sypnęła karami za ukrywanie opcji
Foto: TVN24 Foto: Są kolejna kary dla firm

Trzy spółki giełdowe i członek zarządu czwartej zostali we wtorek ukarani przez Komisję Nadzoru FInansowego za ukrywanie zaangażowania w opcje walutowe. Rok temu zawierane zbyt pochopnie umowy groziły bankructwem wielu polskim spółkom.

Jeszcze rok temu temat opcji walutowych rozgrzewał niemal do czerwoności prezesów spółek, bankierów, polityków i media. Ceny walut zmieniły się wówczas w ciągu kilku miesięcy z najniższych w historii do niemal najwyższych i wielu firmom w oczy zajrzało widmo bankructwa. CZYTAJ O CO CHODZI W OPCJACH WALUTOWYCH

Kłamstwo ma krótkie nogi

Dziś, kiedy waluty znów tanieją o sprawie mało kto pamięta. Poza KNF, która ponownie ukarała spółki publiczne za to, że zbyt późno poinformowały o zaangażowaniu w takie umowy. I tak fabryki Mebli Forte i Fota zapłacą po 150 tys. zł kary, a upadłe Krośnieńskie Huty Szkła, które opcje doprowadziły do upadłości likwidacyjnej - 70 tys. zł

Wcześniej nakazała zapłacić kontrolowanej przez Romana Karkosika Alchemii 300 tys. zł, MIT Mobile Internet Technology (d. PPWK) - 70 tys. zł, PKM Duda - 70 tys. zł. Nałożyła także na Macieja Dudę prezesa PKM Duda karę 200 tys. zł za wprowadzenie w błąd inwestorów w sprawie opcji. 100 tys. zł ma zapłacić także były członek V Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Victoria SA (obecnie Rubicon Partners Narodowy Fundusz Inwestycyjny). We wszystkich przypadkach uzasadnienie jest prawie takie samo: nieprzekazanie w ustawowym terminie informacji poufnej o zawarciu przez emitenta walutowych transakcji pochodnych, niosących ryzyko nieograniczonej straty i mogących mieć istotny wpływ na wynik finansowy emitenta".

mkg/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane