• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: OLT Express znika z polskiego nieba

KNF nie chce nadzorować. UOKiK chce zmian ws. parabanków

KNF nie chce nadzorować. UOKiK chce zmian ws. parabanków
Foto: TVN24 Foto: Wielu Polaków powierza swe oszczędności parabankom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje zmiany w ustawie antymonopolowej dotyczące parabanków. Chce utworzenia publicznego rejestru informacji o postępowaniach ws. parabanków oraz zmiany dotyczące rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji urzędu. Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego nie widzi potrzeby poszerzania swoich kompetencji i obejmowania swoim nadzorem instytucji parabankowych.

Rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch powiedziała, że propozycje urzędu są wynikiem rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej. Wskazała, że urząd pracuje nad propozycją dwóch zmian w ustawie antymonopolowej.

Brak odwołania od decyzji urzędu

Pierwsza miałaby dotyczyć rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji prezesa UOKiK. Zgodnie z obecnymi przepisami szef urzędu antymonopolowego może uznać, że przedsiębiorca, co do którego działalności UOKiK ma zastrzeżenia, powinien od razu wykonać jego decyzję. Chodzi na przykład o nakaz zaprzestania jakiejś praktyki lub nadawania reklamy. Problem w tym, że przedsiębiorca może zaskarżyć do sądu nie tylko decyzję, ale także nadanie jej rygoru natychmiastowej wykonalności. - Firmy chętnie korzystają z tej możliwości, co oznacza, że decyzja nie wchodzi w życie do czasu wydania korzystnego dla UOKiK rozstrzygnięcia sądu - wyjaśniła Małgorzata Cieloch. UOKiK chciałby znieść możliwość odwołania się od rygoru natychmiastowej wykonalności.

Jawny rejestr postępowań

Drugie rozwiązanie dotyczy utworzenie jawnego rejestru - podobnego do listy ostrzeżeń publicznych prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego - postępowań prowadzonych przez UOKiK wobec firm, których praktyki wprowadzają w błąd konsumentów lub naruszają ich ekonomiczne interesy. - Zależy nam na zmianie przepisów, bowiem gdy obecnie informujemy o tego typu sprawach przed zakończeniem postępowania, pojawiają się zarzuty, że urząd łamie zasadę domniemania niewinności - powiedziała Małgorzata Cieloch. UOKiK zgodnie z rekomendacjami KSF urząd zobowiązał miejskich rzeczników ochrony konsumentów do przekazania informacji na temat prowadzonych przez nich spraw dotyczących działalności parabanków. UOKiK planuje także zacieśnienie współpracy z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się tym problemem.

KNF: nie ma potrzeby nadzoru

Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego nie widzi potrzeby potrzeby potrzeby poszerzania swoich kompetencji i obejmowania swoim nadzorem instytucji parabankowych. - Nie ma potrzeby tworzenia nowych przepisów, nie ma również konieczności nadzorowania przez KNF wszystkich podmiotów działających na rynku w Polsce - poinformowała Katarzyna Mazurkiewicz z biura prasowego KNF. Mazurkiewicz dodała, że najważniejsza jest w takich sytuacjach ostrożność klientów. - Należy pamiętać, że obietnica wysokiego zysku zawsze niesie za sobą wysokie ryzyko straty. Klienci mają prawo sami decydować, komu chcą powierzyć swoje środki albo od kogo i na jakich warunkach je pożyczyć - dodała Mazurkiewicz.

Kierowania wniosków do prokuratur

Katarzyna Mazurkiewicz wskazała, że jedyną rzeczą, którą KNF może zrobić w przypadku podejrzenia łamania przepisów przez podmiot działający bez zezwolenia, jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W większości przypadków wpis podmiotu do rejestru ostrzeżeń publicznych jest równoznaczny z wysłaniem przez KNF takiego zawiadomienia. W poniedziałek Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że złożyła do prokuratur doniesienia w sprawie kilkunastu - poza Amber Gold - parabanków, które przyjmują depozyty od swoich klientów. Oprócz Amber Gold na liście podmiotów, które prowadzą działalność bankową bez zezwolenia Komisji jest jeszcze 15 podmiotów. W stosunku do wszystkich - z wyjątkiem firmy, która ma siedzibę w Panamie - Komisja złożyła (w latach 2008-2012) doniesienia do prokuratur o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Komitet Stabilności Finansowej

W związku ze sprawą Amber Gold w ubiegłym tygodniu zebrał się Komitet Stabilności Finansowej. Zarekomendował podjęcie szeregu działań, które zneutralizowałyby zagrożenia dla klientów i systemu finansowego, wynikające z działalności parabanków. Chodzi m.in. o zaostrzenie kar za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia, oszustwa i fałszowanie dokumentów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane