• rozwiń

KNF: Nie było manipulacji Lotosem

KNF: Nie było manipulacji Lotosem
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 2611B015X DAJNOWICZ LOTOS.avi

Nikt nie zarobił na gwałtownym obniżeniu wartości akcji Grupy Lotos o 17 proc. w poniedziałek - stwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego. KNF prowadzi jednak postępowanie wyjaśniające, czy rekomendacja UniCredit obniżająca do zera cenę docelową akcji Lotosu była rzetelna.

KNF stwierdziła, że nie doszło do manipulacji akcjami Grupy Lotos i kontraktami terminowymi. Natomiast na podstawie dotychczasowych ustaleń KNF wszczęła postępowania wobec UniCredit CAIB, która sporządziła rekomendację dotyczącą Grupy Lotos. Komisja powołuje się na przepis, który zobowiązuje autorów rekomendacji do należytej staranności oraz zapewnienia ich rzetelności.

- Dokonaliśmy identyfikacji kupujących akcje na kilku ostatnich sesjach. Nie ma żadnych istotnych manipulacji w strukturze akcjonariatu w ostatnich dniach, natomiast nasze dotychczasowe ustalenia pozwoliły wszcząć nam postępowanie administracyjne wobec podmiotu który sporządził rekomendacje. Jeśli stwierdzimy naruszenie tych zasad, to KNF nałożyć na podmiot karę pieniężną do miliona złotych - powiedział w TVN CNBC Biznes Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

Wart tyle co nic

Komisja Nadzoru Finansowego zajęła się kontrowersyjnym raportem UniCredit dotyczącym Lotosu. Po negatywnej ocenie spółki paliwowej - UniCredit obniżył w swoim raporcie cenę docelową dla akcji Lotosu do zera z 25 zł - jej akcje na giełdzie chwilowo spadły w poniedziałek o 17 procent.

"Żartem na nieodpowiednim poziomie" nazwał tę rekomendacje prezes Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz. - Komuś się musi coś nie podobać, albo ktoś uruchomił jakiś proces na giełdzie, dzięki któremu może zarobić istotne pieniądze. Jest to element degradacji wartościowego aktywa skarbu państwa i musi to zostać wyjaśnione - powiedział Olechnowicz w rozmowie z TVN CNBC Biznes. Jego zdaniem, działania Unicreditu mogły być nawet ukierunkowane na wrogie przejęcie firmy.

Prezes oficjalnie zapewnił, że firma jest w dobrej kondycji i jakiekolwiek oceny, że koncern może zbankrutować, są nieuzasadnione.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane